"Solidarność" Carrefoura do rządzących: jesteśmy oburzeni i rozgoryczeni

Pracownicy sieci apelują o uszczelnienie przepisów i jak najszybsze prace nad nowelizacją Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. W ich imieniu zakładowa "Solidarność" wystosowała list otwarty do rządzących.

W dokumencie do marszałek Sejmu Elżbiety Witek, premiera Mateusza Morawieckiego, minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg oraz parlamentarzystów RP czytamy, że pracownicy sieci z przykrością przyjęli informację o decyzji centrali Carrefour Polska, zamierzającej wprowadzić punkty pocztowe w swych sklepach i tym samym otwierać je nawet w niedziele niehandlowe. 

"Przyjęliśmy tę wiadomość z oburzeniem i rozgoryczeniem, gdy stanęło przed nami widmo pracy w każdą niedzielę tylko dlatego, że są wykorzystywane luki w ustawie. Nie taki był przecież cel wprowadzenia ograniczenia handlu w niedzielę (...). To narusza powagę państwa” - piszą w liście związkowcy.

W apelu o parlamentarzystów i przedstawicieli rządu zwrócili przede wszystkim uwagę na destrukcyjny aspekt społeczny i rodzinny kwestii otwierania sklepów w niedziele. Sygnatariusze listu podkreślają, że 95% obsługi marketów to kobiety, które pracują od poniedziałku do soboty w godzinach 6–23. "Ich codzienność to często presja ze strony przełożonych, klientów i praca ponad siły, w okrojonym składzie ze względu na deficyt rąk do pracy. Handel jest jedną z tych branż, w których w obliczu pandemii i lockdownu zdalne wykonywanie obowiązków nie wchodzi w grę" – argumentują związkowcy.

W liście odwołują się też do deklarowanych przez rządzących najwyższych wartości: dobra rodziny, godności Polaków i poprawy warunków życia rodzin. „Żadne prawo czy swobody obywatelskie nie mogą ograniczać praw innych obywateli" – podkreślają w dokumencie. Dlatego NSZZ „Solidarność” w imieniu wszystkich zatrudnionych w handlu wzywa o jak najszybszą nowelizację Ustawy. 

„Apelujemy o niezwłoczne rozpatrzenie nowelizacji, która położy kres omijaniu przepisów o zakazie handlu w niedzielę. Niech reprezentanci suwerennego państwa wzniosą się ponad doraźne interesy przeróżnych lobbystów będących na usługach wielkiego biznesu!" - wnioskują związkowcy z Carrefour Polska.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.