Widać to również w Polsce – według danych w zeszłym roku po paczkowane posiłki sięgnęło niemal 2/3 badanych (Raport PMR: Kto kupuje dania gotowe?). Teraz ten trend przyspiesza jeszcze bardziej dzięki możliwości robienia zakupów z błyskawiczną dostawą.

Pod pojęciem convenience food kryje się każda żywność, którą kupujemy zapakowaną i gotową do zjedzenia przy minimalnym wysiłku z naszej strony. Konsumenci wybierają takie potrawy ze względu na wygodę i szybkość, wybór smaków oraz wysoką jakość. Jak pokazują dane, convenience food doceniane jest zarówno przez miłośników tradycyjnych potraw (według raportów 70% gotowych dań kupowanych w Wielkiej Brytanii zawiera mięso), jak i tych preferujących potrawy bezmięsne (wzrost udziału w całości produkcji o 92% w latach 2018-2020) - Eating Better, Ready meals 2021).

W zeszłym roku po paczkowane dania gotowe (w tym pierogi, naleśniki czy sałatki) sięgnęło niemal 2/3 badanych Polaków wynika z raportu PMR. Niemal co czwarty z nich kupił gotowe zestawy obiadowe – zarówno z dań kuchni polskiej, jak i świata. Takie posiłki cieszyły się największą popularnością pośród badanych między 18 a 34 rokiem życia, a także osób będących na diecie wegetariańskiej (Raport PMR: Kto kupuje dania gotowe?).

Jednym z najważniejszych powodów dla których klienci decydują się na zamówienie gotowych posiłków jest szybkość dostawy. Według danych JOKR, dostarczającego zakupy spożywcze na terenie Warszawy w zaledwie 15 minut, jest to kluczowy czynnik dla 77% użytkowników.

- Widzimy, że Polacy naprawdę pokochali gotowe zestawy obiadowe. To efekt zarówno zmian w zachowaniach konsumenckich będących wynikiem pandemii, jak i rosnącej oferty, dobrych cen oraz zwyczajnej wygody – gotowy do odgrzania, zdrowy posiłek dostarczony w mniej niż kwadrans to coś, co naprawdę przemawia do klientów. Widzimy to po ich wyborach. Zainteresowanie jest tak duże, że musieliśmy zwiększyć liczbę zamawianych zestawów niemalże dziesięciokrotnie. Stale pracujemy też nad rozszerzeniem asortymentu, tak by w najbliższych dniach udostępnić zupełnie nowe dania – mówi Jakub Jurkowski, commercial director w JOKR.

Kiedy Polacy najczęściej zamawiają gotowe zestawy obiadowe z szybką dostawą? Zgodnie z przewidywaniami największe zainteresowanie pojawia się między 12:00 a 15:00 i tylko nieznacznie maleje poza tymi godzinami. Podobnie jest z dniami tygodnia: chętnie kupujemy zestawy zarówno w dni robocze, jak i w weekendy. Według danych JOKR klienci decydujący się na zakup gotowych posiłków kupują średnio 2 zestawy w każdym zamówieniu.