Przy popularnych sieciach handlowych staną książkomaty

W Poznaniu staną książkomaty. Nie będą jednak usytuowane bezpośrednio przy bibliotekach jak dzieje się to Warszawie, ale w miejscach pozbawionych dotąd "kulturalnej infrastruktury", a uczęszczanych przez poznaniaków. Gdzie? M.in. przy Lidlu, Carrefourze i Chacie Polskiej.

Na zdjęciu: Książkomat Biblioteki Głównej Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Miejska biblioteka publiczna w Poznaniu - Biblioteka Raczyńskich - zainicjowała projekt, w ramach którego powstaną  książkomaty. Pomysł zrodził się podczas konferencji Biblioteka 5.0, współorganizowanej przez Bibliotekę Raczyńskich w ramach majowego Book Targu – ogólnopolskiego wydarzenia promującego czytelnictwo. Podczas trzech dni spotkań, paneli i dyskusji poruszano m.in. temat nowych sposobów docierania do czytelnika, w tym książkomatów, jako nowoczesnych sposobów promowania czytelnictwa także w miejscach, w których oferta kulturalna i biblioteczna jest słabiej rozwinięta.

I tak już jesienią książkomaty mają stanąć w kilku miejscach w Poznaniu, między innymi obok sklepów spożywczych. W książkomatach będzie można zwrócić lub wypożyczyć wcześniej zamówione w Bibliotece Raczyńskich książki (urządzenie jest połączone z bibliotecznym komputerem) oraz wybrać coś z oferty zaproponowanej przez bibliotekarzy, czekającej już w szufladach urządzenia.

– Dzięki współpracy z popularnymi sieciami handlowymi, m.in. Lidl, Carrefour, Chata Polska, będziemy mogli ustawić książkomaty przy sklepach odwiedzanych przez tysiące ludzi. Mamy nadzieję, że trafimy do nowych czytelników, którzy przy codziennych zakupach będą mogli zaopatrzyć się w książki – mówi Anna Gruszecka, dyrektor Biblioteki Raczyńskich. – Wybierając lokalizacje książkomatów, słuchaliśmy opinii mieszkańców, rad osiedli, szukaliśmy też przestrzeni, która będzie łatwo dostępna i bezpieczna. Są to zatem także pętle tramwajowe czy szkoły. Książkomaty staną między innymi na Chartowie, Górczynie, Ratajach, w Antoninku i innych rejonach Poznania - tłumaczy.

Przetarg na dostawę książkomatów, do którego Biblioteka Raczyńskich właśnie przystępuje ma uczynić z Poznania miasto o największej sieci takich urządzeń w Polsce. Bo książkomaty to temat nie do końca nowy. Sporadycznie występują już w Warszawie (na zdjęciu), choć być może pojawi się ich więcej. Na projekt przewidujący umieszczenie w różnych dzielnicach Warszawy książkomatów oraz trezorów bibliotecznych [analogowe urządzenie w formie dużej skrzyni, który służy do zwracania wypożyczonych książek  - przyp. red.], można głosować w ramach budżetu obywatelskiego na 2021 r. Projekt ten zasadniczo różni się jednak od tego w Poznaniu. W Warszawie książkomaty jeśli staną, to wyłącznie przy bibliotekach i ich filiach, a nie jak w Poznaniu w miejscach niepowiązanych z tymi instytucjami.

Ilona Mrozowska 4593 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.