Przybywa paczkomatów w mniejszych miastach i na wsi

InPost uruchomił paczkomat nr 14.000 w liczących ponad 5 tysięcy mieszkańców Sejnach, w województwie podlaskim. Coraz więcej urządzeń InPostu powstaje poza dużymi miastami.

Tym samym infrastruktura paczkomatów pozostaje największą dostępną siecią odbioru i nadawania przesyłek w Polsce.

– Nowe paczkomaty nie tylko instalujemy w ekspresowym tempie, ale do tego w ramach programu Green City lokujemy urządzenia przy współpracy z władzami samorządowymi i lokalnymi społecznościami – tak, aby nasze urządzenia w sposób harmonijny wtapiały się w tkankę miejską. Dodatkowo, by jeszcze bardziej niwelować ślad węglowy obiegu paczki w ostatniej mili – do miast partnerskich trafiają zeroemisyjne samochody elektryczne. Przy nowo stawianych urządzeniach kładziemy także innowacyjną kostkę brukową oczyszczającą powietrze i wprowadzamy paczkomaty zasilane energią słoneczną – podkreśla Rafał Brzoska, prezes InPost.

Zaznacza, że firma stawia na równomierny rozwój sieci paczkomatów, bo ma nadal setki zgłoszeń i zapytań z całej Polski.

Z analiz InPostu wynika, że zamówienie przesyłki do paczkomatu zmniejsza emisję CO2 nawet o 75% w porównaniu do dostawy bezpośrednio do domu klienta. Dalszy rozwój i optymalizacja sieci tych urządzeń ma przyczynić się do ograniczenia ruchu samochodowego w miastach, a tym samym poprawy jakości powietrza i ochrony klimatu.