Firmy rodzinne spotkają się w Poznaniu

Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych powraca stacjonarnie do stolicy Wielkopolski. 27-28 września 2021 r. odbędzie się jego ósma edycja.

Na zdjęciu: Adrianna Lewandowska, prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego

VIII Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych to wydarzenie, na którym spotykają się właściciele firm rodzinnych wraz z sukcesorami, aby porozmawiać o swoich biznesach, podzielić się wiedzą i doświadczeniem oraz zainspirować siebie i innych.

Każdego dnia odbędą się indywidualne prelekcje oraz moderowane przez ekspertów panele dyskusyjne, w których wezmą udział polscy przedsiębiorcy rodzinni. Przedsiębiorcy będą dyskutować o m.in.: transparentnych zasadach funkcjonowania firm rodzinnych, fundacjach rodzinnych, alternatywnych zewnętrznych źródłach finansowania inwestycji i budowaniu mechanizmów ładu nadzorczego.

Oprócz prelekcji i paneli dyskusyjnych zaplanowane jest także uroczyste wyróżnienie i nagrodzenie najbardziej wrażliwych społecznie firm rodzinnych nominowanych w Konkursie Firma Rodzinna Roku. Następnie właściciele nagrodzonych przedsiębiorstw wezmą udział w dyskusji na temat skutecznej strategii i rozwoju firmy w oparciu o wartości rodziny biznesowej oraz świadomego dbania o dobro i rozwój pracowników oraz otoczenia biznesowego.

Stawka większa niż biznes

Tematem przewodnim tegorocznego spotkania organizowanego przez Instytut Biznesu Rodzinnego jest „Stawka większa niż biznes. Odpowiedzialne decyzje rodzin biznesowych”. Agenda skupiona jest więc wokół mechanizmów nadzoru właścicielskiego: ładu rodzinnego, konstytucji firmy rodzinnej, fundacji rodzinnej i alternatywy dla niej, rady nadzorczej oraz rady rodziny, a także wszystkiego tego, co pomaga profesjonalizować biznes i rodzinę.

- Nie tylko wdrożenie nowych modeli biznesowych czy innowacyjnej strategii rozwoju wzmacnia konkurencyjność przedsiębiorstwa. Warto zadbać zarówno o profesjonalizację biznesu, jak i profesjonalizację rodziny – uważa dr Adrianna Lewandowska, prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego oraz inicjator Kongresu.

I tłumaczy, że dlatego długowieczne firmy rodzinne coraz częściej wprowadzają mechanizmy ładu i spisują konstytucję – w Niemczech aż 35% biznesów spisało ten dokument, a kolejne 17% planuje to zrobić w przyszłości.

- Również w Polsce coraz więcej rodzin decyduje się uregulowanie relacji między biznesem rodzinnym a rodziną biznesową – dodaje Lewandowska.

Podczas kongresu odbędzie się dyskusja pokazująca praktyczne aspekty zbudowania takich mechanizmów, które mogą być inspiracją dla średnich i dużych biznesów rodzinnych. I tak np. właściciele firmy Kross opowiedzą o własnych doświadczeniach i praktykach w budowaniu nadzoru właścicielskiego i profesjonalizacji w zakresie ładu korporacyjnego oraz rodzinnego z przedstawicielami rodziny właścicielskiej. Będzie to unikatowe spojrzenie z różnych perspektyw właścicielskich Zbigniewa Sosnowskiego, Kacpra Sosnowskiego i Macieja Sosnowskiego oraz prezesa zarządu: Filipa Wojciechowskiego i przewodniczącego rady nadzorczej Piotra Nowjalisa.

Natomiast o odpowiedzialnym budowaniu biznesu na pokolenia oraz wartości dodanej, jaką wniósł do rodzinnego przedsiębiorstwa, opowie dr Adam Mokrysz, prezes Grupy Mokate. Poruszony zostanie też temat odpowiedzialnego przywództwa kobiet w firmach rodzinnych, który przybliży Barbara Woźniak, pełniąca funkcję prezesa i dyrektora sprzedaży w spółkach Ovotek i Eggs Product, należących do Grupy Woźniak.

Kolejne zagadnienie dotyczy kultury organizacyjnej firmy rodzinnej, która stanowi kreatywną siłę w kryzysie. Opowiedzą o niej ojciec i córka – mentor i sukcesorka Pałuckiej Drukarni Opakowań, czyli Karolina Olejniczak i Włodzimierz Olejniczak. Zamknięcie Kongresu będzie należeć do Romana Wieczorka, byłego prezesa zarządu firmy Skanska Polska oraz - pierwszego i jedynego Polaka - członka zarządu Grupy Skanska w Sztokholmie, jednej z największych firm budowlano - deweloperskich na świecie. Roman Wieczorek znalazł się w bardzo wąskim gronie Polaków, którzy zasiadali w zarządach firm z listy Fortune 500, jest liderem o międzynarodowym doświadczeniu, mentorem wielu sukcesorów i managerów, którzy chcą świadomie kształtować swoje życie.

W części wieczornej kongresu, uczestnicy spotkają się ponownie z rodziną Smarczyńskich przechodzącą sukcesję - w spektaklu performatywnym „W rodzinnym zwierciadle” cz. II. Dwudniowe wydarzenie poprowadzą dr Adrianna Lewandowska oraz prof. Maciej Stradomski - Przewodniczący Rady Programowej Instytutu Biznesu Rodzinnego.

Instytut Biznesu Rodzinnego to Centrum Wiedzy o Firmach Rodzinnych w Polsce i za granicą. Wiodącą misją działań Instytutu jest profesjonalizacja polskich przedsiębiorstw rodzinnych poprzez doradztwo w zakresie procesu sukcesji, strategii międzypokoleniowych i Konstytucji Firm Rodzinnych, szerzenie wiedzy, dobrych praktyk, prowadzenie i publikowanie wyników badań naukowych oraz wymianę doświadczeń krajowych i zagranicznych. Każdego roku Instytut organizuje szereg wydarzeń́ dedykowanych firmom rodzinnym.

Miesięcznik „Handel” i serwis HandelExtra patronują wydarzeniu.

Katarzyna Pierzchała 5277 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.