Związkowcy Carrefoura domagają się prawa do wolnych niedziel

Kolejne sieci uzyskują status placówek pocztowych, a tym samym mogą "legalnie" otwierać swoje sklepy w niedziele objęte ustawowym zakazem. Wśród nich jest Carrefour. Wcześniej podobną decyzję ogłosiła Biedronka, niedawno Lidl i Kaufland. Związkowcy protestują.

- Organizacja Zakładowa NSZZ Solidarność Carrefour Polska stanowczo sprzeciwia się próbom ominięcia zakazu handlu w niedzielę przez Carrefour Polska - brzmi oświadczenie związkowców tej sieci wydane 30 sierpnia.

Podkreślają, że odebranie pracownikom jedynego wolnego dnia zagwarantowanego przez Ustawę o ograniczenie handlu w niedzielę jest brakiem "poszanowania i godności pracowników do prawa odpoczynku i możliwości spędzeni tego czasu z rodziną".

I jak czytamy dalej: "Wielozadaniowość, niskie wynagrodzenia, narażenie na zakażanie COVID-19 są dostatecznymi czynnikiem  stresującym pracowników handlu".

Przypominają też, że podejmując decyzję o otwieraniu sklepów w niedziele sieć - w tym przypadku Carrefour - nie podjęła jakiejkolwiek próby konsultacji z organizacją związkową, co ich zdaniem potwierdza jedynie brak transparentnego dialogu ze stroną społeczną.

- Organizacja Związkowa NSZZ Solidarność wraz z Krajową Sekcją Handlu NSZZ Solidarność będzie podejmować stosowne działania w obronie wolnych niedziel, liczymy również na wasze wsparcie w obronie godności i prawa do wypoczynku, jakie nam gwarantują wolne niedziele - piszą związkowcy.

Przypomnijmy. Swoje sklepy w niedziele otwiera też już Biedronka, Kaufland i Lidl. W przypadku Biedronki organizacja związkowa również wyraziła już swój żal i sprzeciw, o czym pisaliśmy tu. W tym przypadku również odbyło się bez żadnych konsultacji, a o otwarciu 240 sklepów tej sieci w niehandlowe niedziele pracownicy dowiedzieli się z mediów. - Sprzeciwiamy się w przekształcanie sklepów sieci w placówki pocztowe - piszą związkowcy Biedronki. I dalej: (...) pojęcie dialogu z załogą jest pojęciem pustym w Jeronimo Martins Polska.

O tym, co dalej z ustawą ograniczającą handel w niedziele ma zdecydować Sejm.

Ilona Mrozowska 4764 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.