Od 5 września Kaufland i Lidl czynne w niedziele!

I to w każdą, bez względu na to, czy będzie to niedziela handlowa, czy nie. Dzieje się tak za sprawą skorzystania w wyjątku w ustawie ograniczającej handel w ostatni dzień tygodnia.

Już pod koniec maja br. Kaufland ogłosił, że wybrane sklepy będą czynne w każdą niedzielę.

- Mamy świadomość, że to właśnie możliwość zrobienia kompleksowych zakupów oraz załatwienia wielu innych spraw w jednym miejscu, znacznie zwiększa komfort klientów. Dotyczy to także usług pocztowych – tłumaczył nam wtedy Marcin Łojewski, członek zarządu Kaufland Polska. - Na rynku handlowym obserwujemy tendencję uruchamiania tego typu działalności, która jednocześnie stwarza możliwość prowadzenia sprzedaży w niedziele niehandlowe. Uważnie obserwujemy konkurencję oraz trendy i nie zamykamy się na żadne z rozwiązań, które będzie odpowiadać potrzebom naszych klientów – dodał.

Od tego czasu Kaufland jednak nie otworzył w niedziele niehandlowe żadnego swojego sklepu. - Przyglądaliśmy się rozwojowi sytuacji – usłyszeliśmy w centrali sieci. Teraz jednak – jak ustaliśmy – decyzja właśnie zapadła.

- W związku z nieustannie rosnącą liczbą placówek otwieranych w niedziele przez konkurencję Kaufland, jako jeden z ostatnich uczestników rynku, podjął decyzję o otwarciu wybranych sklepów także w niedziele niehandlowe, począwszy od piątek września – informuje HandelExtra.pl Maja Szewczyk, dyrektor działu komunikacji korporacyjnej Kaufland Polska.

I dodaje, że listę placówek otwartych 7 dni w tygodniu można znaleźć na stronie internetowej sieci w zakładce „Godziny otwarcia - wyjątki".

- Mamy nadzieję, że zmiana, dzięki której nasi klienci przez cały tydzień będą mieli dostęp do szerokiej oferty produktów, wpłynie pozytywnie na komfort robienia zakupów – dodaje Maja Szewczyk.

Ten ruch Kauflandu był wyczekiwany od dawna. Został zainicjowany decyzją siostrzanej sieci Lidl (obie firmy należą do Grupy Schwarz), która poinformowała w ubiegłym tygodniu, że od 5 września otwiera część swoich placówek w niedziele niehandlowe, o czym szeroko pisaliśmy tutaj.

Trend "placówek pocztowych" zapoczątkowała Żabka, dlatego też korzystanie z wyjątku w ustawie zyskało początkowo przydomek „lex Żabka”. Później dołączyły do niej sieci Abc, Groszek, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Euro Sklep, Carrefour Express, Stokrotka Express, Top Market, Topaz, Chata Polska, Prim Market, wybrane placówki Polomarketu i Intermarche, a nawet markety budowlane Bricomarche. Status placówek pocztowych ma  też Biedronka, która w lipcu br. poinformowała, że otwiera wybrane swe sklepy we wszystkie niedziele. Chodzi o około 240 z ponad 3 tysięcy jej placówek. W samej Warszawie w niedziele niehandlowe działa ich nieco ponad 20.

Katarzyna Pierzchała 5103 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.