Niedzielski o trzeciej dawce szczepionki dla najbardziej narażonych

Minister zdrowia powiedział w czwartek w radiu RMF FM, że Rada Medyczna zarekomendowała podanie trzeciej dawki szczepionki grupom najbardziej narażonym na koronawirusa.

Szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski, który był gościem "Rozmowy w samo południe" w Radiu RMF powiedział, że Rada Medyczna wydała rekomendację, aby rozważyć podanie trzeciej dawki szczepionki tym grupom, które są najbardziej narażone na ryzyko koronawirusa. Nie doprecyzował o które grupy zawodowe czy wiekowe chodzi.

"Nie ma cały czas badań, które by pokazywały przyrost skuteczności, czyli pewną wartość dodaną wynikającą ze zderzenia się z nowymi mutacjami wirusa. Dopóki badania nie wykażą, że trzecia dawka, która prawdopodobnie musiałaby być zmodyfikowana nie będąc prostym powtórzeniem, będzie w lepszy sposób niż w tej chwili zabezpieczała przed nowymi mutacjami – to można powiedzieć, że wartość dodana takiej operacji jest bardzo niewielka".

Podawanie trzeciej dawki szczepionki rozpoczął już Izrael – podawana jest osobom powyżej 60. roku życia. Od września na trzecią dawką zdecydowali się też Niemcy.

Przypomnijmy, że to m.in. pracownicy handlu czy gastronomii są wśród tych mających kontakt z dużą liczbą osób. O szczepienie się, również po to, aby chronić pracowników sklepów i uniknąć kolejnych lockdownów solidarnie apelują branżowe organizacje.

- Kolejne obostrzenia mogą spowodować likwidację punktów handlowych, a co za tym idzie także miejsc pracy. Jest to także ograniczenie dla klientów, którzy nie będą mogli korzystać ze sklepów i usług w centrach handlowych. Możemy temu zapobiec poprzez szczepienie się – mówił niedawno Krzysztof Poznański, dyrektor zarządzający Polskiej Rady Centrów Handlowych.

(PAP)/mich

Zdjęcie: Shutterstock

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.