Usługi tylko dla zaszczepionych?

Przedstawiciele rządu przyznają, że analizują rozwiązania stosowana przez inne kraje. Chodzi m.in. właśnie o wyłączenie pewnych usług dla osób nieszczepionych.

Analizujemy rozwiązania, które są stosowane w innych krajach do walki z pandemią oraz w związku z realizacją programów szczepień; nie wykluczamy żadnych rozwiązań - mówił szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk, na konferencji prasowej 30 lipca.

Dworczyk został zapytany, czy planowane jest wprowadzenie możliwości weryfikacji przez pracodawcę zaszczepienia pracowników, czy też wyłączenie pewnych usług dla osób niezaszczepionych.

Zapewnił, że rząd analizuje wszystkie rozwiązania, które są stosowane do walki z pandemią oraz w związku z realizacją programów szczepień zarówno w krajach europejskich, jak i pozaeuropejskich. "My nie wykluczamy żadnych rozwiązań, biorąc pod uwagę to, że sytuacja może rozwinąć się bardzo różnie. Mamy nadzieje, że żadnych czarnych scenariuszy nie będzie w Polsce, ale musimy brać pod uwagę wszystkie możliwości" - dodał.

Kolejna kwestia to szczepienia dla konkretnych grup zawodowych. Chodzi o te pracujące blisko klienta. Od jakiegoś czasu słychać postulaty o objęcie ich obowiązkiem zaszczepienia.

"Możemy na razie mówić o postulatach, które są formułowane przez niektórych przedstawicieli środowiska medycznego, one pojawiały się również na spotkaniach Rady Medycznej, ale w tej sprawie nie ma decyzji" - odpowiedział Dworczyk.

Poinformował, że "te grupy, które były najczęściej wskazywane to był szeroko rozumiany personel medyczny oraz osoby pracujące blisko klienta, czyli w usługach takich gdzie te osoby mają bezpośredni, bliski kontakt z klientem". "Plus pojawiały się również takie postulaty dotyczące służb mundurowych" - powiedział Dworczyk.

Mówił, że takie rozwiązania dotyczące obowiązkowych szczepień są wdrożone w kilku krajach UE. "W Polsce tego rodzaju decyzje do tej pory nie zapadły" - powtórzył.

 (PAP)

reb/ mhr/ kos/ mok/ mich

Zdjęcie: Shutterstock

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.