Primark chce odmienić branżę modową

W tym celu rozszerza partnerstwo z Fundacją Ellen MacArthur. Marka wdroży zasady i praktyki gospodarki cyrkularnej w całej swojej działalności - począwszy od wykorzystywanych materiałów, poprzez produkcję odzieży i innych produktów, aż po operacje biznesowe.

Fundacja Ellen MacArthur to brytyjska organizacja charytatywna, która rozwija i promuje ideę gospodarki cyrkularnej i współpracuje w tym zakresie ze środowiskiem biznesowym, akademickim, decydentami oraz instytucjami, inspirując do tworzenia rozwiązań systemowych na skalę globalną. Wcześniej, w 2018 r., Primark dołączył do projektu zainicjowanego przez Fundację o nazwie Make Fashion Circular.

W ciągu najbliższych trzech lat Primark dołączy również do innych wiodących organizacji z całego świata, aby wspólnie z nimi pracować nad przyspieszeniem przejścia na gospodarkę cyrkularną.

W ramach rozszerzonego partnerstwa Primark będzie współpracował z siecią Fundacji w celu wspólnego przestawienia przemysłu w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Marka wdroży zasady i praktyki gospodarki cyrkularnej w całej swojej działalności – począwszy od wykorzystywanych materiałów, poprzez produkcję odzieży i innych produktów, aż po operacje biznesowe.

W ramach współpracy, Primark przystąpi również do dwóch kluczowych projektów strategicznych. Jednym z nich jest Make Fashion Circular – tu Primark dołączy do innych marek odzieżowych i detalistów w ramach inicjatywy łączącej kluczowych interesariuszy z branży oraz liderów opinii, w celu stworzenia gospodarki obiegowej dla tekstyliów, zaczynając od odzieży. Kolejny to The Jeans Redesign – w tym przypadku Primark jest jednym z ostatnich członków zobowiązujących się do produkcji dżinsów zgodnie z zasadami obiegu zamkniętego, które będą używane więcej razy, tworzone z myślą o ich ponownym wykorzystaniu oraz wykonane z bezpiecznych materiałów pochodzących z recyklingu lub surowców odnawialnych.

- Poważnie podchodzimy do wprowadzania rzeczywistych i znaczących zmian, ale wiemy, że nie możemy dokonać tego sami. Dlatego, cieszymy się na dalszą współpracę z Fundacją, aby dowiedzieć się jeszcze więcej, współpracować z innymi oraz mobilizować się do dalszych działań – mówi Lynne Walker, dyrektor Primark Cares.

Laura Balmond, prowadząca projekt Make Fashion Circular w Fundacji Ellen MacArthur, dodaje: - Przeprojektowanie przemysłu modowego, w taki sposób, by to, co nosimy, mogło być używane dłużej, było wykonane tak, by zostało wykorzystane ponownie i zostało wytworzone z bezpiecznych i poddanych recyklingowi lub odnawialnych materiałów, będzie wymagało bezprecedensowej współpracy - podkreśla.

Nie ukrywa, że w fundacji byli bardzo zadowoleni z możliwości wspólnej pracy z Primark, gdy tylko rozpoczął swoją podróż w kierunku gospodarki cyrkularnej jako członek projektu Make Fashion Circular w 2018 r. - I tym bardziej cieszymy z faktu, że trzy lata później możemy powitać go jako partnera naszej sieci i zobaczyć, jak zwiększa swoje zaangażowanie w zmianę sposobu tworzenia odzieży – mówi.

Partnerstwo z Fundacją to niejedyna inicjatywa sieci związana ze zmniejszeniem wpływu, jaki biznes wywiera na planetę. Jej działania w tym obszarze obejmują również przystąpienie do Karty Przemysłu Modowego Na Rzecz Klimatu pod egidą programu klimatycznego Narodów Zjednoczonych (UNFCCC) i wspieranie jej założeń mówiących o dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej oraz zobowiązania się do 30% redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r.

Ponadto, firma przystąpiła do programu Textiles 2030, inicjatywy organizacji non-profit – WRAP, której celem jest przyspieszenie zmian w przemyśle odzieżowym i tekstylnym w Wielkiej Brytanii w kierunku cyrkularności oraz zmian systemowych.

W swoich sklepach Primark rozszerza również asortyment sprzedawany pod marką Primark Cares, do której należy odzież, a także inne artykuły, wytworzone przy użyciu bardziej zrównoważonych materiałów lub metod produkcji. Do kluczowych nowości wprowadzonych w zeszłym miesiącu do oferty należą pierwsze dżinsy Primark z certyfikatem Cradle to Cradle Certified Gold, nadające się do recyklingu i wykonane w 100% z bawełny organicznej.

Primark to międzynarodowa marka odzieżowa, która oferuje modę, kosmetyki i artykuły gospodarstwa domowego. Założony w Irlandii w 1969 r. pod nazwą Penney's, Primark jest obecny w 14 krajach w Europie i Ameryce Północnej, i wciąż się rozwija. Dziś posiada 396 sklepów i zatrudnia ponad 65 000 osób.

Katarzyna Pierzchała 4661 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.