Biedronka tradycyjnie nie zwalnia tempa

Z pandemią czy bez Biedronka każdego roku poprawia wyniki sprzedaży. Sieć otwiera nowe sklepy, przebudowuje "stare", inwestuje - w tym roku także w mniejszy format sklepów - i zarabia. Jeronimo Martins, operator sieci, opublikował wyniki za pierwszą połowę 2021 r.

W pierwszym półroczu 2021 r. sprzedaż Biedronki wyniosła 7 mld euro, czyli 6,8% więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Tylko w drugim kwartale br. sprzedaż sięgnęła 3,6 mld euro, co oznacza 9,8-proc. w porównaniu do II kwartału 2020 r. EBITDA wzrosła o 6% - do 624 mln euro.

- Dobre wyniki sprzedaży LFL, efektywne zarządzanie marżami oraz zwiększona efektywność i dyscyplina kosztowa pozwoliły Biedronce złagodzić presję podatku od sprzedaży detalicznej wprowadzonego w styczniu 2021 r. - napisał zarząd Jeronimo Martins, właściciela sieci Biedronka, w komentarzu do opublikowanych wyników.

Jeronimo Martins podkreśla, że to "dynamika i konkurencyjność" modeli biznesowych sieci zdecydowała o dobrych wynikach sprzedaży i poprawie rentowności, mimo pandemii, odczuwalnej zwłaszcza w II kwartale br.

Operator kontynuuje realizację programu inwestycyjnego na ten rok. Od stycznia do czerwca 2021 r. Biedronka otworzyła 53 sklepy i przemodelowała 153 już istniejące. Łącznie sieć na koniec czerwca miała 3154 placówki.

W tym roku możemy spodziewać się kolejnych 100 nowych sklepów Biedronka, przy czym połowę z nich będą stanowić te w mniejszym formacie. Firma zapowiada też remodeling około 200-300 już istniejących placówek.

Ok. 60% spośród 700 mln euro nakładów inwestycyjnych Grupy ma przypaść właśnie na rozwój sieci Biedronka. Zresztą według Jeronimo Martins, Polska jest krajem o najsilniejszym popycie. Wyniki w całym bieżącym roku, jak podkreśla operator, w dużym stopniu zależeć będą od ewolucji pandemii, w tym rozprzestrzeniania się bardziej zakaźnego wariantu delta, oraz od sukcesu trwających programów szczepień.

 

 

Ilona Mrozowska 4429 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.