Lekarz i profesor apeluje do handlu: noście maseczki

W przypadku handlu noszenie maseczek jest niezwykle ważne zarówno w odniesieniu do pracowników sklepu, jak i klientów - uważa profesor Andrzej Gładysz, specjalista chorób wewnętrznych i chorób zakaźnych, ekspert BISAF.

HandelExtra: W trakcie codziennych zakupów gołym okiem widać, że maleje liczba osób noszących maseczki. Tymczasem w perspektywie nadejścia czwartej fali pandemii ich noszenie wydaje się ważne.

Andrzej Gładysz, specjalista chorób wewnętrznych i chorób zakaźnych, ekspert BISAF: Ależ oczywiście. Koronawirus ma, jak się okazuje, naturalny dar skuteczniejszej transmisji niż inne wirusy. Potrafi utrzymywać się dość długo w powietrzu, jest względnie odporny na różnice temperatury. Może przetrwać na różnego rodzaju powierzchniach – ubraniach, włosach czy skórze – różnie długi czas. Dlatego tak ważna jest m.in. równoczesna, częsta higiena rąk, szczególnie podczas codziennych obowiązków zawodowych.

Jednak przy tego rodzaju epidemii znacznie bardziej istotny element stanowi właśnie ochrona górnych dróg oddechowych, szczególnie nosa, gdyż ten wirus szerzy się głównie drogą powietrzną.

Czy kasjerki w sklepach, które pracują za osłonami z pleksi, również potrzebują maseczek?

Uważam, że tak. W walce z koronawirusem bardzo ważną kwestią jest wzajemne współdziałanie nas wszystkich. W przypadku handlu jest to niezwykle ważne zarówno w odniesieniu do pracowników sklepu, jak i klientów. Ponadto osoby zaszczepione mogą cały czas być nosicielami wirusa, nawet jeśli nie mają żadnych objawów.

Wiele kasjerek skarży się na trudności z oddychaniem w maseczce, zwłaszcza po kilku godzinach pracy.  Które maseczki najlepiej spełniają funkcje ochronne a przy tym umożliwiają swobodne oddychanie?

Należy wybrać maski, które gwarantują wysokie parametry ochronne (FFP2, FFP3), czyli posiadają certyfikaty jakości instytucji do tego powołanych. W Polsce jest to np. CIOP – Państwowy Instytut Badawczy.

Kiedy spodziewa się pan zniesienia obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych?

Będzie to możliwe dopiero wtedy, kiedy uporamy się z koronawirusem w skali globalnej. Warto tu zwrócić uwagę, że m.in. dzięki noszeniu maseczek, trzymaniu dystansu i większej dbałości o higienę, drastycznie spadła zachorowalność na grypę (w zeszłym sezonie), dlatego te nowe, i co ważne, dobre nawyki przyczyniają się do poprawy zdrowia nie tylko w kontekście COVID-19.

Katarzyna Pierzchała 4661 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.