Pokazywane w serwisie treści mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz. U. 2012 poz. 1356). Oświadczam, że mam ukończone 18 lat i chcę zobaczyć pełną wersję artykułu.
Tak, pokaż artykuł Nie wyrażam zgody

Cytryna, cukier, lód [HandelExtra Weekend]

O tym, jakie składniki muszą być w domu, aby przygotować dobrego drinka, z jakiego rodzaju alkoholu i dlaczego lepiej samemu zrobić lód, a nie kupować gotowy w sklepie, mówi Tomasz Źródłowski, właściciel koktajlbaru w Krakowie.

HandelExtra: Z jakiego rodzaju alkoholu można zrobić drinka w domu?

TOMASZ ŹRÓDŁOWSKI: Z ulubionego, czyli każdego.

Naprawdę? Z wina też?

Jasne. Szprycer to przecież jeden z najprostszych drinków – łączymy ulubione białe wino z wodą gazowaną, świeżymi owocami i lodem. Gotowe. Sangria to też temat nam znany i równie łatwy do przygotowania, tutaj najczęściej korzystamy z wina czerwonego. Jak kto woli.

A z piwa?

Oczywiście!

Jakie to musi być piwo – jasne pełne?

Znów powtórzę – ulubione. Sekretem domowych drinków jest wykonanie ich wyłącznie z tych składników, które po prostu lubimy w smaku. Sama popularność piw wzbogaconych o jakieś owocowe smaki świadczy o tym, że możliwości są nieograniczone.

Czyli wybierany swój ulubiony alkohol. Co dalej?

Owoce, również te, które znamy i wiemy, że odpowiada nam ich smak. Przede wszystkim jednak cytrusy – cytryna i limonka. Do tego lód – to podstawa każdego drinka, oraz odrobina cukru. A do dekoracji na przykład skórka pomarańczy. Warto zaopatrzyć się w tzw. bittersy, czyli aromatyczne krople (zaprawy) barmańskie na bazie alkoholu posiadające specyficzny smak lub zapach, stosowane właśnie jako składnik koktajli alkoholowych. Z dodatkiem kilku kropel takiej zaprawy, w połączeniu z lodem, cukrem i sokiem z cytryny, można zaimponować gościom, podając im wyjątkowo smacznego drinka przygotowanego niemal z każdego alkoholu.

A jeśli chodzi o świeże zioła? Są takie, które szczególnie dobrze sprawdzają się w drinkach?

Mięta nikogo nie zaskakuje - jest obecna w koktajlach i współgra z alkoholem bardzo dobrze. Ale bazylia, choćby w połączeniu z lekkim aromatycznie alkoholem, jak gin lub wódka, stworzy równie orzeźwiające, a nieco bardziej zaskakujące połączenie. Nie należy się też bać tymianku, rozmarynu. Zachęcam do eksperymentów z ziołami w prostych drinkach, jak np. gin z tonikiem.

Czy każdy lód nadaje się do drinków? I dlaczego w ogóle lód jest niezbędny?

Każdy lód się nadaje, ale w barmańskim świecie zwykliśmy mówić, że lód jest duszą koktajlu. Jeżeli chcemy, żeby nasze koktajle były schłodzone, a nie nadmiernie rozwodnione, musimy uważać na jakość lodu. Najłatwiejszym sposobem jest zamrożenie sobie wody w pojemniku spożywczym i rozdrabnianie takiego lodu, choćby tłuczkiem do mięsa.

Według badań coraz więcej Polaków umie przyrządzić w domu kawę jak z najlepszej restauracji. Czy podobnie jest z drinkami?

To, że Polacy kupują masowo ekspresy do kawy, wcale nie oznacza, że robią dobrą kawę, bo nadal do tego ekspresu najczęściej trafiają ziarna kawy słabej jakości. A ziarno jest kluczem. Dlatego polecam odwiedzić palarnie kawy i porozmawiać z ludźmi, których pasją jest wypalanie kawy. W kwestii koktajli jest podobnie, raczkujemy na tym polu, ale praktycznie w każdym mieście jest już miejsce, w którym możecie rozbudzić swoją koktajlową zajawkę.

Ilona Mrozowska 4318 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.