Zalando bez plastiku, ale z papierem

Nowe opakowania to kolejny krok Zalando w realizacji swojego celu, którym jest całkowite wyeliminowanie plastiku jednokrotnego użytku do 2023 r.

Na zdjęciu: Masood Choudhry, wiceprezes ds. logistyki w Zalando

Zalando rozpoczęło proces przechodzenia z plastikowych toreb wysyłkowych na papierowe. Podczas gdy poprzednie wykonane były z plastiku w 80% pozyskanego z recyklingu, obecne produkowane są z papieru posiadającego certyfikat FSC N003557 i nadającego się do powtórnego wykorzystania. Wprowadzenie nowych opakowań poprzedził 3-miesięczny pilotaż w Szwecji. Projekt spotkał się z pozytywnym odbiorem klientów Zalando. Opakowania wprowadzane są na wszystkich 20 rynkach, na których funkcjonuje firma. Do końca pierwszego kwartału 2022 roku Zalando planuje całkowite przejście na papierowe torby wysyłkowe.

Rezygnacja z plastikowych opakowań na rzecz papierowych przybliża Zalando do osiągnięcia celu, jakim jest wyeliminowanie plastiku jednorazowego użytku w opakowaniach do 2023 roku. Już w 2020 roku firma zmniejszyła ilość plastiku jednorazowego użytku w opakowaniach o 22% do średnio 7,8 grama przypadającego na jedną przesyłkę.

- Stale poszukujemy bardziej zrównoważonych materiałów i sposobów, pozwalających na dostosowanie naszych opakowań do zamkniętego obiegu – mówi Masood Choudhry, wiceprezes ds. logistyki w Zalando. - Zrównoważony rozwój nie ma punktu końcowego – możemy bowiem zawsze udoskonalać nasze działania i kwestionować status quo. Stąd musimy rozwijać nowe rozwiązania w zakresie opakowań, które zapewnią najlepszą możliwą ochronę wysyłanych przedmiotów i jednocześnie będą spełniały nasze wymogi dotyczące zrównoważonego rozwoju – tłumaczy.

Jednocześnie dodaje, że firma jest w trakcie testowania używanych pudełek, które są wykonane w 30% z trawy. - Pracujemy także nad tym, jak w przyszłości mogłyby wyglądać opakowania wielokrotnego użytku - informuje.

Brązowe opakowania zastąpią białe

Klienci Zalando dodatkowo otrzymają swoje zamówienia w nowych opakowaniach – białe pudełka zostaną zastąpione przez brązowe. Nadal będą one wykonane z kartonu pochodzącego w 100% z recyklingu, atramentu na bazie wody i kleju ze skrobi roślinnej. Zarówno pudełka, jak i papierowe torby będą utrzymane w tej samej estetyce.

Kluczowe znaczenie w dążeniu Zalando do stania się platformą zrównoważonej mody ma m.in. minimalizacja odpadów i utrzymywanie materiałów w użyciu tak długo, jak to możliwe. Przykładowo, opakowania foliowe są dużym wyzwaniem dla branży modowej, w tym także dla Zalando. Cienkie plastikowe osłonki chroniące pojedyncze przedmioty muszą być wystarczająco przezroczyste, aby umożliwić widoczność kodu kreskowego. Chronią one skutecznie produkty przed wilgocią, brudem i uszkodzeniem podczas przechowywania, transportu i dalszego obiegu. Torby foliowe Zalando wykonane są w 90% z plastiku pochodzącego z recyklingu. Firma jednak stale poszukuje nowych możliwości zmniejszenia całkowitej ilości używanego materiału, na przykład poprzez dodatkowe złożenie produktu, by był bardziej kompaktowy.

Zalando aktywnie pracuje nad oddzieleniem swojego wzrostu, a w konsekwencji większej liczby wysyłanych paczek, od wpływu na środowisko. Ma na tym polu niemałe zasługi. W porównaniu z 2017 r. zdołało zmniejszyć emisję dwutlenku węgla z własnej działalności biznesowej o 64%, a od 2019 r. firma kompensuje emisje z własnych operacji, dostaw i zwrotów dzięki projektom ponownego zalesiania z certyfikatami Gold-Standard lub VCS, których celem jest redukcja śladu węglowego. Co więcej, w 2020 r. Zalando zużyło 53 000 ton elementów opakowań, z czego 87% pochodziło z materiałów z recyklingu, a 99% nadawało się do recyklingu. Obecnie w ramach kategorii Pre-owned prowadzony jest pilotaż zastosowania opakowań bez plastiku.

 

Katarzyna Pierzchała 4661 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.