Pollster: Polacy gotowi na opłatę depozytową

Aż 74% ankietowanych popiera system depozytowy i wiążącą się z nim opłatę, która będzie doliczona do butelek PET, gdy zacznie on działać - wynika z badania opinii przeprowadzonego przez Instytut Pollster.

Nie trzeba nikogo przekonywać, że poziom recyklingu odpadów w Polsce nadal jest na niewystarczającym poziomie. Konieczne jest wdrożenie rozwiązań, które go zdecydowanie podniosą i pozwolą na sukcesywne zrównywanie się pod tym względem z innymi krajami europejskimi. Jedną z metod, sprawdzoną już w innych krajach, są systemy depozytowe.

Regulacje Unii Europejskiej ustanawiają coraz surowsze normy dotyczące odpadów oraz recyklingu, a Polska jest w ogonie w odniesieniu do wielu krajów. Dane Eurostatu z wynikiem zaledwie 34,3% plasują nasz kraj pod względem poziomu recyklingu na 20. miejscu za krajami takimi jak Węgry, Słowacja, Hiszpania czy Czechy. Na czele rankingu znajdują się Niemcy z przetwarzaniem odpadów na poziomie aż 67,3% (Eurostat - Recycling rate of municipal waste, dostęp: 11.05.2021 r.).

Tymczasem ochrona środowiska naturalnego i jego zasobów w kontekście zmian klimatycznych jest obecnie kluczową kwestią. Niezbędne jest wprowadzanie takich rozwiązań systemowych, które realnie się do tego przyczynią. W Polsce dla zapewnienia wysokich wskaźników zbiórki odpadów opakowaniowych nieuniknione jest wdrożenie systemu depozytowego, a takie z powodzeniem działają już w dziesięciu krajach Unii Europejskiej i obejmują w sumie 133 milionów osób. Systemy depozytowe, w kontekście opakowań PET do wód i napojów, pozwolą na pozyskiwanie znacznie większej ilości tego surowca, który po przetworzeniu jako rPET jest wykorzystywany do produkcji nowych butelek.

Jednak wdrożenie dobrze i efektywnie działającego systemu depozytowego nie jest sprawą ani oczywistą, ani prostą. Już na poziomie jego projektowania należy wziąć pod uwagę wiele aspektów tego skomplikowanego procesu, począwszy od wszystkich kosztów, wysokości kwoty depozytu za opakowanie oraz wszelkich aspektów technicznych. Można by przypuszczać, że skoro w innych krajach takie rozwiązania już sprawnie funkcjonują, to wystarczy przenieść je na nasze podwórko.

- Każdy rynek jest inny i wymaga indywidualnego, szytego na miarę podejścia. Każde nowe rozwiązanie, nawet jeśli jest bardzo dobrze przygotowane, wymaga też czasu, aby zaczęło sprawnie funkcjonować, a społeczeństwo w pełni z niego korzystało. Tak też może być z systemem depozytowym, z którym trzeba będzie się oswoić, zrozumieć na czym on polega, jak działa i jakie wymierne korzyści przynosi – mówi Mariusz Musiał, dyrektor zarządzający ALPLA w Polsce, firmy produkującej opakowania z tworzyw sztucznych dla sektorów takich jak żywność, napoje, przemysł farmaceutyczny, oleje i smary, artykuły gospodarstwa domowego oraz kosmetyki.

Klienci są już na niego gotowi. Aż 74% ankietowanych Polaków popiera system depozytowy i wiążącą się z nim opłatę, która będzie doliczona do butelek PET, gdy zacznie on działać.

 

 

 

Katarzyna Pierzchała 4661 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.