Stock, Philip Morris, Biedronka wśród największych płatników w Polsce

Czterdziestu największych płatników w gospodarce wpłaciło w ub.r. podatki i obowiązkowe opłaty w kwocie prawie 99 mld zł. To równowartość 42% wpływów do budżetu państwa - wynika z opublikowanej w poniedziałek analizy "Business Insider Polska" (BIP).

BIP przeanalizował dane 60 największych spółek giełdowych, a także nienotowanych na giełdzie firm zatrudniających wielu pracowników (tych, które udostępniły już sprawozdanie finansowe w KRS) oraz tych zajmujących się produkcją towarów akcyzowanych i grami losowymi.

Czterdziestu największych płatników wniosło w ub. r. aż 98,7 mld zł w formie różnych podatków i opłat. To równowartość aż 42% wpływów podatkowych budżetu państwa w ub.r. z wyłączeniem VAT, który płacą ostatecznie zawsze konsumenci.

- Te czterdzieści firm to część gospodarki, która, można powiedzieć, że swoją działalnością utrzymuje struktury państwowe - czytamy.

Rok do roku wpływy z podatków od tych 40 firm spadły o 2,3 mld zł. Ale, jak podaje BIP, to konsekwencja jednostkowego przypadku produkującej mocne alkohole firmy Stock Polska, która w 2019 r. przygotowywała się na wzrost podatku akcyzowego.

W analizie uwzględniono wszystkie rodzaje podatków i opłat, od tych jakie firmy wpłacają za pracowników i zarząd (PIT i ZUS), po podatek dochodowy firm (CIT), podatek bankowy, handlowy, od nieruchomości, akcyzę, opłatę paliwową, opłaty regulacyjne, ale również opłaty na kupno praw do emisji CO2.

Tytuł największego płatnika podatków w Polsce zyskuje PGE - Grupa wpłaciła w ub.r. o 3,9 mld zł więcej rok do roku (+56% rdr) i ten wzrost był najwyższy wśród największych płatników podatków.

Z analizy wynika, że drugie miejsce zajęła firma Phillip Morris Polska Distribution z 8,1 mld zł wpłaconych podatków, z których większość to akcyza. Tej było aż 7,9 mld zł. Rok do roku spółka wpłaty podatków i parapodatków jednak zmniejszyła o 432 mln zł.

Trzecim największym płatnikiem, według BIP, jest PKN Orlen. Wniósł do budżetów: państwa, samorządów oraz instytucji państwowych 7 mld zł, czyli o 2,5 mld zł więcej (+57%) rok do roku.

Czwartym największy m płatnikiem w ubiegłym roku jest Grupa PZU.

Pierwszą piątkę zamyka producent wódek Stock Polska. Ta spółka zapłaciła w 2020 r. 5,6 mld zł podatków i opłat, podczas gdy rok wcześniej 15,1 mld zł. Z tego 3,1 mld zł to była akcyza od faktycznie sprzedanego alkoholu (rok wcześniej 1,7 mld zł), a nie wynikająca z tworzonych zapasów akcyzy. O wysokich zmianach zadecydowała podwyżka akcyzy na alkohole.

Jak podaje "Business Insider Polska" największe podatki i składki ubezpieczeniowe za pracowników wpłacały: PGE, PZU oraz Poczta Polska. Wysokie trzecie miejsce ta ostatnia zawdzięcza największemu zatrudnieniu w Polsce, które wynosi aż 79 tys. osób, czyli o 800 więcej niż zatrudnia sieć Biedronka. 

Operator Biedronki zwiększył swoje wpłaty podatkowe o 320 mln zł rdr - rosły wpłaty od zatrudnienia pracowników i z CIT. Jeronimo Martins, operator sieci Biedronka, znajduje się na 14 miejscu wśród największych płatników w Polsce. Przed nim, z firm operujących w branży handlowej, są producenci wyrobów tytoniowych i alkoholi. Ci ostatni zresztą wpłacają do skarbu państwa najwyższą akcyzę - są to Phillip Morris, Stock Polska i JTI Polska.

 

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.