Ponad połowa Polaków popiera ograniczenia dla niezaszczepionych

Jak wynika z badania Polacy są mocno podzieleni w sprawie konkretnych ograniczeń dla niezaszczepionych. Najwięcej respondentów nie popiera zakazu wstępu do centrów handlowych dla osób, które nie przyjęły preparatu przeciw COVID-19.

Wirtualna Polska przedstawiła w poniedziałek wyniki sondażu* dotyczącego ograniczeń dla niezaszczepionych przeciw COVID-19. Wynika z nich, że 53,7% ankietowanych jest przeciwko brakowi jakichkolwiek ograniczeń dla niezaszczepionych, zaś 41% badanych uważa, że nie powinny ich spotykać żadne ograniczenia. 4,4% badanych nie miało wyrobionej opinii.

Jeśli chodzi o zakaz wstępu do restauracji i kawiarni, to opowiedziało się za tym 40,1% ankietowanych. Przeciwnego zdania było 54,6% Z badania wynika również, że 58,6% respondentów nie popiera zakazu wstępu do centrów handlowych dla osób, które nie przyjęły preparatu przeciw COVID-19. Za opowiedziało się 34,1%. Odpowiedzieć na to pytanie nie potrafiło 7,3% pytanych.

Według sondażu, 76,3% osób jest przeciwna restrykcjom w postaci zakazu wstępu do placówek medycznych dla niezaszczepionych, a 20,8% byłaby skłonna je zaakceptować. Niecałe 3% nie miało w tej sprawie zdania. Natomiast zwolennikami zakazu wstępu dla osób bez certyfikatu covidowego do pociągów okazało się 30,2% pytanych. Z kolei 61,7% z nich nie poparłoby takiego pomysłu. Nieco ponad 8% nie miało wyrobionej opinii.

Jak jest w innych krajach?

Jednoznacznie do szczepień podeszła Francja. Od początku sierpnia obowiązek okazania certyfikatu zaszczepienia obejmuje wszystkich wybierających się do kawiarni, restauracji, centrów handlowych, planujących przejazd pociągiem lub długą podróż oraz odwiedzających placówki medyczne.  Następnie na początku września rozpocznie się kampania szczepień przypominających dla osób, które pierwszą dawkę otrzymały w styczniu bądź lutym. Do 15 września we Francji zaszczepić się muszą pracownicy służby zdrowia i placówek opiekuńczych. Jeżeli nie zastosują się do obowiązku w tym terminie, nie będą oni mogli pracować i nie będą otrzymywać wypłat.

Również w Arabii Saudyjskiej władze zdecydowały, że od 1 sierpnia tylko osoby zaszczepione co najmniej jedną dawką szczepionki przeciw Covid-19 będą mogły wejść do centrów handlowych. Stanie się tak ponieważ latem temperatury w ciągu dnia przekraczają tam 45 stopni, a w związku z tym galerie handlowe pełnią rolę centrów lokalnej społeczności, w których odbywają się imprezy kulturalne i towarzyskie. Oprócz sklepów znajdują się w nich także banki, przychodnie i urzędy.

W Polsce, jak mówił w połowie lipca, Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka, może dojść do sytuacji, że w będą wdrożone zasady powodujące, aby osoby, które nie są zaszczepione nie stwarzały ryzyka dla osób zaszczepionych. Jednak decyzje w sprawach tego typu rozwiązań należą do premiera.

*Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski zostało zrealizowane metodą wspomaganego komputerowo wywiadu telefonicznego (CATI). Przeprowadzono je na ogólnopolskiej, reprezentatywnej grupie 1000 Polaków w dniu 24 lipca 2021 r.

PAP/red

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.