Twórca Amazona leci w kosmos. I to dosłownie!

Po Richardzie Bransonie kolejny amerykański biznesmen odbędzie lot kosmiczny na pokładzie rakiety wyprodukowanej przez jego własną firmę. Lot ma wynieść zaledwie 11 minut.

Start zaplanowany został na 20 lipca, na godzinę 8 rano czasu zachodnioteksańskiego, czyli na naszą 15:00. Jeff Bezos ma zamiar wystartować na 11-minutową przejażdżkę rakietą swojej firmy, spełniając marzenie z dzieciństwa o eksploracji kosmosu i jednocześnie promując kosmiczną turystykę.
 
Najbogatszy człowiek na świecie wraz z bratem Markiem i dwoma innymi "kosmicznymi turystami" poleci nowym Shepardem zbudowanym przez Blue Origin, firmę kosmiczną Bezosa założoną przez niego w 2000 roku.
Jak informuje Bloomberg, nowy Shepard latał wcześniej bezzałogowo 15 razy. Na wysokości (76 km) kapsuła wyposażona w duże okna i odchylane skórzane fotele odłączy się od urządzenia wspomagającego i wzniesie się ponad linię Kármána (100 km od Ziemi), która umownie oddziela atmosferę ziemską od przestrzeni kosmicznej, by podziwiać widoki. Następnie kapsuła ma opaść na ziemię przy pomocy sześciu spadochronów. Tuż przed przyziemieniem retrosilnik spowalnia schodzenie, umożliwiając miękkie lądowanie. Blue Origin wzbudził napięcie wokół lotu dzięki dobrze nagłośnionej aukcji.
 
Lot byłego szefa Amazona (odszedł ze stanowiska na początku lipca, zastąpił go Andy Jassy) odbędzie się zaledwie dziewięć dni po tym, jak miliarder Richard Branson zademonstrował możliwości swojej konkurencyjnej firmy, wsiadając na statek Virgin Galactic i wykonując podobny lot na niższą wysokość ok. 80 km.
 
Obie firmy chcą sprzedawać kosmiczne przejażdżki zamożnym turystom, a loty ich właścicieli, odpowiednio nagłośnione, to, rzecz jasna, reklama.
 
Według wskaźnika Bloomberg Billionaires Index majątek Bezosa wynosi 200 miliardów dolarów netto.
 
Zdjęcie: Shutterstock
 
Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.