Lidl placówką pocztową - na co czeka sieć?

Kaufland, siostrzana sieć Lidla, ma już status placówki pocztowej. Biedronka - największy konkurent Lidla - również. Powstaje więc pytanie, czy i kiedy Lidl podąży ich śladem. Sprawdzamy.

W końcu maja Kaufland, siostrzana sieć Lidla (obie marki należą do Grupy Schwarz) ogłosił, że wdraża usługi pocztowe we wszystkich swoich sklepach, a to oznacza, że będą one mogły być czynne w każdą niedzielę (choć na razie decyzją sieci tak się nie dzieje). 

Od lipca br. cześć sklepów Biedronka również otwiera się w niehandlowe niedziele. Umożliwia to - podobnie jak w przypadku Kauflandu - uzyskanie statusu placówki pocztowej, który sieć uzyskała dzięki zacieśnieniu współpracy z narodowym operatorem - Pocztą Polską.

Sieci handlowe depczą sobie po piętach i naśladują swe ruchy, dlatego też naturalnym wydaje się, że największa konkurencja Biedronki – Lidl - również podąży jej śladem. Zapytaliśmy więc centralę polskiego oddziału sieci, od kiedy i gdzie będzie jej pierwsza "placówka pocztowa" i kto będzie jej operatorem pocztowym? A może od razu wszystkie Lidle zyskają status placówki pocztowej i np. już od 25 lipca (niedziela) otworzą się szerokim frontem?

Okazuje się, że Lidl jest wstrzemięźliwy. Aleksandra Robaszkiewicz, head of corporate communications and CSR w Lidl Polska, podkreśla, że firma od wielu lat operuje na polskim rynku, dostosowując się do bieżących warunków ekonomicznych. - Zawsze funkcjonujemy w oparciu o obowiązujące przepisy prawa. W tym momencie nie planujemy wprowadzenia rozwiązania, o które pani pyta – informuje HandelExtra.

Podkreśla przy tym, że większość sklepów sieci Lidl jest czynna od poniedziałku do soboty przez wiele godzin, najczęściej od 6:00 do 22:00 lub 6:00 do 23:00. - W ten sposób klienci mają szeroki przedział czasu na dokonanie zakupów, co również przekłada się na poprawę ich bezpieczeństwa. Nasze sklepy funkcjonują również podczas niedziel handlowych - tłumaczy.

To, że Lidl nie informuje o zamiarze skorzystania z wyjątku z ustawie ograniczającej handel w niedziele, raczej nie dziwi. Sieć nigdy nie podaje z wyprzedzeniem o rozwiązaniach, nad którymi pracuje. Uzyskana odpowiedź od przedstawicielki sieci nie wyklucza więc, że Lidl lada moment zacznie otwierać swe sklepy w niedziele niehandlowe. Byłoby to zbieżne z trendem, który zapoczątkowała Żabka, a w jej ślady poszły m.in. Dino, Polomarket (w wybranych lokalizacjach) i Kaufland, a nawet sklepy budowlane.

Możliwy jest też scenariusz, że Lidl czeka, co w najbliższym czasie zdecyduje Sejm. Związkowcy z Solidarności i grupa posłów PiS-u chcą bowiem doprecyzowania prawa tak, by w niedzielę mogły być czynne tylko te lokale, w których działalność pocztowa jest przeważająca. Poseł Janusz Śniadek złożył właśnie uszczelniający projekt w Sejmie. Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowane jest na 21, 22 i 23 lipca 2021 r., a kolejne na 11 sierpnia. Złożony projekt może w ostatniej chwili wejść do porządku obrad.

 

 

 

 

 

 

 

 

Katarzyna Pierzchała 4544 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.