Walmart zapłaci byłej pracownicy olbrzymie odszkodowanie

Największy stacjonarny detalista świata przegrał proces z byłą pracownicą. Sąd przyznał niepełnosprawnej kobiecie 125 mln dol. odszkodowania, choć dostanie ona zaledwie ułamek tej kwoty.

Kobieta z zespołem Downa pracowała w Walmarcie od 1999 r. i przez 15 lat zbierała pochwały, była też nagradzana podwyżkami. Jednak w 2014 r. firma wprowadziła automatyczny system planowania godzin pracy, który miał dostosować liczbę pracowników do przepływów klientów, tak by w czasie największego natężenia ruchu nie brakowało osób do ich obsługi.

W wyniku tego usprawnienia kobiecie zmieniły się godziny pracy, co zaburzyło jej stały rytm dnia, bardzo ważny w przypadku osób z zespołem Downa. Nie pomogły prośby do przełożonego o przywrócenie poprzednich godzin pracy. Zaczęły się spóźnienia i nieobecności, w wyniku czego Walmart dwukrotnie wszczął wobec pracownicy postępowanie dyscyplinarne, a w końcu ją zwolnił.

Nie pomogła też interwencja opiekującej się kobietą rodziny. W tej sytuacji bliscy poszkodowanej wnieśli sprawę do sądu.

- Przysięgi uznali, że Walmart naruszył ustawę, która zakazuje dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność pracownika, i przyznał kobiecie 125 milionów dolarów odszkodowania. Dodatkowo podkreślono, że sieć nie wykazała się odpowiednią elastycznością w przypadku zatrudniania osób z niepełnosprawnością – czytamy dalej.

Jak poinformował w oświadczeniu Walmart, w rzeczywistości wypłaci one byłej pracownicy 300 tys. dolarów, co jest maksymalną kwotą dozwoloną na mocy prawa federalnego dla odszkodowań wyrównawczych i karnych.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.