Wojas w sądzie domaga się pomocy

Przez niewłaściwe PKD są firmy, które nadal nie otrzymały pomocy od państwa po wielomiesięcznym lockdownie. Spółka Wojas w REGON ma zapisane przeważające PKD "produkcja obuwia", wobec tego nie otrzymała zwolnienia z ZUS i dopłaty do pracowników. Sprawa trafiła do sądu.

Od marca 2020 r. działalność galerii handlowych ograniczana była czterokrotnie (mogły w nich działać tylko apteki, sklepy spożywcze, drogerie, pralnie i punkty gastronomiczne, ale oferujące wyłącznie na wynos). Ostatnie zamknięcie miało miejsce 27 marca, a otwarcie 4 maja 2021 r. W tym czasie firmy, które w trakcie tych czterech aż lockdownów nie mogły otwierać sklepów operujących w galeriach handlowych notowały olbrzymie spadki sprzedaży - wśród nich Wojas.

Wojas to firma zajmująca się produkcją i sprzedażą obuwia skórzanego oraz drobnej galanterii skórzanej. Jest to również jedna ze spółek poszkodowana przez dotychczasowe kryteria przydziału pomocy w ramach Tarczy 6.0. W tarczach zaproponowanych przez rząd zapisana jest bowiem pomoc dla firm, których przeważającym PKD jest „sprzedaż detaliczna obuwia”. Tymczasem ZUS i Wojewódzkie Urzędy Pracy dokonują oceny przez wpis w REGON, czyli inny system klasyfikowania podmiotów. Spółka Wojas w REGON ma zapisane przeważające PKD „produkcja obuwia”. Wobec tego nie otrzymała zwolnienia z ZUS i dopłaty do pracowników z WUP.

- Uważamy, że przeważająca działalność to taka, jaką faktycznie firma wykonuje. ZUS i WUP nie akceptują takiego stanowiska. Dlatego zdecydowaliśmy, by sprawa ZUS trafiła do sądu. Sądy w tej materii już orzekają na korzyść firm, takich jak nasza, dlatego oczekujemy na korzystny wyrok. Niewielka interwencja rządu w tym obszarze wniosłoby wiele - mówi Wiesław Wojas, prezes spółki Wojas.

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług od miesięcy podnosi, iż przydział pomocy z Tarczy 6.0 uzależniony jest od PKD czyli deklarowanego kodu statystycznego działalności gospodarczej a nie na podstawie realnie prowadzonej działalności przedsiębiorcy. Związek rekomenduje usprawnienie systemu przydzielania pomocy poprzez ujednolicenie interpretacji.

Czym jest PKD i co dalej?

Polska Klasyfikacja Działalności to podział działalności gospodarczych realizowanych przez wszystkie polskie podmioty gospodarcze. Wybór kodu zakresu działalności następuje w sposób deklaratywny w momencie zakładania firmy, a potrzebny jest do celów statystycznych. Wskazanie odpowiedniego kodu działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę determinuje m.in. jego zobowiązania podatkowe lub ustala reguły podczas udziału w przetargach. Bywa, że zakres działalności nie zostaje wyczerpany poprzez przypisanie do konkretnego kodu, wtedy wybieranych jest kilka najbardziej zbliżonych do charakteru wykonywanych czynności. Zawsze jednak najistotniejszy jest kod wiodący i to z niego wynikają konsekwencje formalne dla przedsiębiorcy.

Tymczasem czwarta fala pandemii jest wielce prawdopodobna. Wariant Delta rozprzestrzenia się w Europie. Rośnie liczba zakażeń i mogą powrócić obostrzenia, które jeśli zostaną wprowadzone również w Polsce ponownie uderzą w handel i firmy korzystające z przestrzeni w centrach handlowych.

Przedstawiciele najemców - jak Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług właśnie - cieszą się co prawda z podpisanej niedawno przez prezydenta nowelizacji ustawy covidowej, która "uporządkowała kwestie rozliczeń czynszowych między najemcami a wynajmującymi", ale ich zdaniem to za mało. Jak mówi Zofia Morbiato, dyrektor generalna ZPPHiU, należy jak najszybciej doprecyzować kwestię PKD. - Zwłaszcza, że już pojawiają się orzeczenia sądowe, które ułatwiają jednoznaczną wykładnię - przekonuje. 

Jeśli zaś chodzi o wspomnianą ustawę covidową, która ma wesprzeć najemców, warto tu dodać, że Polska Rada Centrów Handlowych (reprezentująca operatorów centrów handlowych) chce, aby Komisja Europejska wszczęła postępowanie z urzędu w zakresie udzielenia "niedozwolonej pomocy publicznej" najemcom galerii handlowych. Chodzi właśnie o tę ustawę. Jak przekonuje PRCH, w innych krajach Unii Europejskiej zarówno najemcy, jak i wynajmujący otrzymali wsparcie od państwa. W Polsce, tylko najemcy. Szczegóły tej trudnej sprawy tutaj.

 

 

Ilona Mrozowska 4222 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.