Drony testowo tak, w praktyce - nie

W Decathlonie Lublin odbył się zakończony sukcesem testowy lot dronu, ale ciągu dalszego nie ma. Żadna inna sieć nie jest zainteresowana tym rozwiązaniem.

W maju w Decathlonie Lublin odbył się lot dronu, który dostarczył towar do klienta - był to pierwszy tego typu test w ogóle w Polsce. Dron o wdzięcznej nazwie „Hermes I”, po pokonaniu 12 km (mimo silnego wiatru) dotarł do zaplanowanego miejsca docelowego i pozostawił paczkę u klienta.

Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem, ale ciągu dalszego nie widać. - Na tą chwilę nie zgłosił się do nas przedsiębiorca wagowo podobny do Decathlonu - przyznaje Kamil Chrzan (z zawodu inspektor bezpieczeństwa lotów), a obecnie przedstawiciel startapu LDT – Lublinensis Dron Transport. Firma się jednak nie poddaje i aktualnie stara się o pozyskanie dofinasowania, tak aby dalej się rozwijać. Zajmie to co  najmniej kilka miesięcy.

- Zawsze chętnie wspieramy lokalne inicjatywy i lokalnych przedsiębiorców. To dlatego sklep Decathlon Lublin postanowił połączyć siły z LDT, który chce, aby Lublin stał się pierwszym miastem z infrastrukturą umożliwiającą poruszanie się po mieście dronów transportowych - poinformował Handel Extra Decathlon. - Na tym etapie należy jednak podkreślić, że to jednostkowy test przeprowadzony przez Decathlon Lublin i jesteśmy bardzo ostrożni co do dalszego rozwoju tej formy transportu. Niemniej zachęcamy wszystkie firmy technologiczne, w tym startupy, które chcą testować innowacje do kontaktu – chętnie razem poszukamy nowych rozwiązań, które sprawią, że jeszcze więcej osób będzie mogło korzystać ze sportu i jego benefitów.

Zapytaliśmy, co o dronach i dostarczaniu przez nie paczek do klientów sądzi Glovo - coraz popularniejsza w Polsce aplikacja, dzięki której do klientów dowożone są zakupy, jedzenie z lokali gastronomicznych, ale i drobne sprawunki.

- Glovo jest w pełni świadome trendów w branży delivery, w tym dostaw z pomocą pojazdów autonomicznych, takich jak bezzałogowe samochody czy właśnie drony. Postępująca automatyzacja sektora transportu i logistyki jest nieuchronna, a sprzyja jej również np. niedobór kierowców ciężarówek na rynku. Jednakże nie uważamy, aby była to debata mająca bezpośredni wpływ na najbliższą przyszłość Glovo - przyznaje Carlos Silvan, główny manager Glovo Polska. - Nie istnieją  też ramowe standardy bezpieczeństwa umożliwiające wprowadzenie obecnie tego typu rozwiązań na większą skalę, a bezpieczeństwo jest jednym z najwyższych priorytetów dla Glovo - dodaje.

Drony pozostają więc wciąż w sferze dalekiej przyszłości, przynajmniej jeśli chodzi o ich obecność w handlu. Nie oznacza to jednak, że zaprzestano nad nimi prac. Zagraniczne media niedawno donosiły, że w USA część sklepów m.in. sieci Circle K, General Mills czy Johnson & Johnson będzie wyposażonych w drony, które podobnie jak naziemne roboty będą skanować półki w sklepach spożywczych. Drony będą wykorzystywać technologię rozpoznawania obrazów (Smart Vision), a dzięki telefonom komórkowym dokonywana będzie szybka analiza bazująca na maszynowym uczeniu się przez sztuczną inteligencję. 

Według Pensa Systems – producenta dronów – wprowadzenie do sklepów maszyn wyposażonych w sztuczną inteligencję to nie tylko chęć wyposażenia pracowników w dodatkowe narzędzie ułatwiające pracę, ale też próba zażegnania wielkiego finansowego problemu dla sieci handlowych. Brak odpowiedniej ilości zapasów, niedokładna realizacja cen i nieodpowiednia optymalizacja lokalizacji produktów w alejkach, powoduje ogromne straty. Brak wydajności na tym odcinku kosztuje amerykańskie sieci ok. 1,75 biliona dolarów rocznie. To większe straty przychodów niż przy kradzieżach.   

Zdjęcie: Shutterstock

CZYTAJ TAKŻE: PIERWSZY TAKI TEST W POLSCE - DRON DOSTARCZYŁ ZAKUPY KLIENTOWI

 

Ilona Mrozowska 4222 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.