Lody o smaku ube, a może homara? Czemu nie!

W tym roku Międzynarodowy Dzień Lodów przypada 18 lipca, a że nowe, czasem zupełnie zaskakujące smaki lodów pojawiają się na globalnym rynku co dwa tygodnie, sprawdzamy, czy smaki te podbijają serca konsumentów, czy są gwiazdami jednego sezonu.

Na zdjęciu: lody o smaku ube (jaki to smak dowiesz się z tekstu) to jeden z hitów tegorocznego lata.

W każdą trzecią niedzielę lipca obchodzimy Dzień Lodów. Święto to wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i zostało ustanowione przez prezydenta Ronalda Reagana w 1984 r. Przy tej okazji internetowa cukiernia w Wielkiej Brytanii Jackandbeyond.com przygotowała listę smaków lodów modnych w tym sezonie i poprosili internautów o głosowanie na Instagramie.

Klasyka wciąż króluje

Oczywiste jest, że wciąż królują podstawowe smaki, z waniliowym na czele. To właśnie takie lody dostały największą liczbę głosów (439 108 hashtagów). Na trzecim miejscu znalazła się czekolada z 301 979 hashtagami. Smaki owocowe są również jednymi z naszych faworytów. Kokos spadł na czwarte miejsce z 184 669 hashtagami, truskawkowy znalazł się na piątym z 152 029 hashtagami na Instagramie, a pierwszą 20 zamyka jagodowy z 18 147 hashtagami.

Smaki inspirowane Azją...

... są wysoko w rankingu. Drugie miejsce zajmuje ziemisty, ale i słodki smak lodów matcha (179 268 hashtagów). Ponieważ lody inspirowane tą zieloną japońską herbatą pojawiają się na całym świecie, wygląda na to, że w najbliższym czasie nie wypadną z czołówki.

Jednak matcha nie jest jedynym smakiem inspirowanym Azją, który znalazł się na liście; na 12. miejscu uplasował się smak ube - słodkiego ziemniaka z Filipin (35 414 hashtagów). Ta fioletowa bulwa ma swoje pięć minut nie tylko ze względu na swój kolor, ale także słodki smak.

Kolejne miejsca zajmują smaki deserowe, w tym oreo (81 290 hashtagów), cookie dough - surowa masa ciasteczkowa z płatkami czekoladowymi (27 859 hashtagów), wata cukrowa (19 050 hashtagów), słony karmel (18 827 hashtagów), guma balonowej (18 523 hashtagów) i masło orzechowe (18 229 hashtagów).

Lodowe wnioski

Kochamy tradycyjne smaki, co wcale nie przeszkadza nam w eksperymentowaniu z nowymi. Są na przykład lody o smaku homara, które obecnie mają 955 hashtagów. Wykonane są z lodów o smaku maślanym wymieszanych z kawałkami skorupiaka. Jak łatwo się domyślić, jest to propozycja dla miłośników owoców morza. Są i inne ciekawe propozycje, takie jak lody o smaku kukurydzy (1812 hashtagów), oliwy z oliwek (2262 hashtagi), bazylii (2545 hashtagów), czosnku (4495 hashtagów), a nawet bekonu (6242 hashtagi)!

Ponieważ wiele naszych ulubionych potraw zostało zamienionych w smak lodów, kto wie, jak długo wanilia pozostanie na czele stawki.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.