Polski Klaster Mięsny - reaktywacja?

Do UOKiK-u wpłynął wniosek o zgodę na rozszerzenie działalności Polskiego Klastra Mięsnego. Tworzą go obecnie cztery spółki mięsne.

Cztery zakłady mięsne: Pekpol Ostrołęka, Wierzejki, Niewieścin i Zyguła Zbąszynek złożyły do UOKiK-u wniosek o utworzenie wspólnego podmiotu.

Jak napisali we wniosku, "planują dokonać rozszerzenia działalności Polskiego Klastra Mięsnego, którego są udziałowcami".

– Obecnie działalność PKM polega na prowadzeniu detalicznej sprzedaży mięsa i wyrobów mięsnych na terenie Gdańska. Zamiarem zgłaszających jest, aby PKM stał się dla nich platformą zakupową produktów pomocniczych dla ich głównej działalności polegającej na produkcji, dystrybucji oraz detalicznej sprzedaży mięsa i wyrobów mięsnych – czytamy dalej.

Pekpol jest producentem i dystrybutorem wędlin, prowadzi również sklep internetowy, w którym oferuje swoje wyroby. Firma należy do warszawskiej grupy kapitałowej Polfood Group, która prowadzi hurtową i detaliczną sprzedaż oraz produkuje i dystrybuuje mąki, kasze oraz inne produkty zbożowe (marka Melvit).

Działalność Wierzejek związana jest z ubojem, rozbiorem i produkcją mięsa oraz jego przetworów w postaci wędlin, wyrobów garmażeryjnych, a także ich sprzedażą we własnych sklepach firmowych oraz sprzedażą hurtową. To druga największa na Lubelszczyźnie firma mięsna po Łmeacie.

Niewieścin jest producentem mięsa i jego przetworów w postaci wędlin i wyrobów garmażeryjnych oraz ich dystrybutorem. Prowadzi sprzedaż detaliczną i hurtową.

Działalność Zyguła Zbąszynek polega na produkcji i dystrybucji mięsa i wędlin. Zyguła Zbąszynek prowadzi także sieć sklepów detalicznych, w których oferuje własne produkty.

Przypomnijmy, że Polski Klaster Mięsny powstał w 2010 roku z inicjatywy sześciu podmiotów, z czasem jednak dwa się wykruszyły. W zamierzeniach miał pomóc konkurować z wielkimi podmiotami, ale potentatem rynku nie został. Rok później pięć firm, w tym właściciel Pekpolu Polfood utworzyło inną spółkę, o nazwie Sufler, w skład której weszli także Grupa Handlowa Staropolskie Wędliny, Tarczyński, Madej & Wróbel i ZM Olewnik-Bis. Została ona jednak zlikwidowana w 2019 roku.

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.