Handel w niedziele: Trybunał Konstytucyjny wyda orzeczeczenie

Trybunał Konstytucyjny podał nowy termin ogłoszenia wyroku w sprawie przepisów dotyczących ograniczenia handlu w niedziele. Tym razem ma być to 27 lipca.

Ponad trzy lata temu Konfederacja Lewiatan złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek, w którym zaskarżyła cztery przepisy ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta. Chodzi o ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni z 10 stycznia 2018 r., którą prezydent Andrzej Duda podpisał 30 stycznia 2018 r., a przepisy weszły w życie 1 marca 2018 r.

Na początku marca br. Trybunał ogłosił, że 24 marca wyda orzeczenie w tej sprawie. Na Twitterze odbyła się gorąca dyskusja, w którą włączyło się kilka organizacji, w tym pracodawców. Pojawiły się z ich strony głosy, aby wycofać wniosek z Trybunału Konstytucyjnego do momentu zmiany władzy. Według części dyskutantów obecna władza i obecny skład Trybunału nie gwarantują bezstronności rozstrzygnięcia tej sprawy bezstronnie.

W ostatniej chwili wniosek spadł z porządku obrad. Nie wiadomo, czy to głosy różnych organizacji zdecydowały o wycofaniu wniosku przez Konfederację Lewiatan czy też Trybunał podjął decyzję o nieobradowaniu dziś nad ograniczeniem handlu w niedziele z innych przyczyn. Teraz Trybunał ogłosił, że wyda wyrok 27 lipca .

Pierwsza niedziela niehandlowa była 11 marca 2018 r. - niedawno była jej trzecia rocznica.

Ilona Mrozowska 4591 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.