Kilka Biedronek w Polsce czynnych w niehandlowe niedziele

- Rozpoczęliśmy testy nowej usługi w kilku lokalizacjach spośród ponad 3 tysięcy sklepów naszej sieci. To pilotaż zgodny z porządkiem prawnym - zapewniają Handel Extra przedstawiciele Biedronki. Co dalej? Czy wszystkie sklepy sieci będą otwierane w niedziele? Sieć odpowiada.

Jak podaje portal Warszawa naszemiasto.pl Biedronka w Ursusie w niedzielę 11 lipca jest czynna, choć nie jest to handlowa niedziela (ta wypada dopiero 29 sierpnia). Chodzi o placówkę przy ul. Skoroszewskiej 5B. Na drzwiach sklepu widnieje napis "Punkt odbioru przesyłek: Poczta Polska, allegro smart". Sklep czynny jest bardzo długo, bo od 7 do 23.30 (dla porównania Lidl w handlowe niedziele pracuje zwykle do 21.00 a w wybranych lokalizacjach nawet krócej).

Biedronka jest więc kolejną siecią, która korzysta z furtki jaką dają przepisy ograniczające handel w niedzielę, i stając się "placówką pocztową" otwiera swoje sklepy w te dni.

Poczta Polska informuje, że już od ponad dwóch lat klienci Poczty Polskiej mogą odbierać przesyłki z automatów paczkowych zlokalizowanych przy sklepach Biedronka, ale "dostrzegając wzrastającą popularność odbiorów przesyłek w punktach i automatach, spółka wraz z Jeronimo Martins Polska podjęły decyzję o testowym poszerzeniu dotychczasowej współpracy".

Na czym ona polega? Otóż odbiór przesyłek możliwy teraz jest bezpośrednio w sklepach Biedronka przy okazji codziennych zakupów.

- Dokładnie wsłuchujemy się w zapotrzebowanie naszych klientów, którzy oczekują możliwości realizacji swoich potrzeb zakupowych oraz usługowych w jednym miejscu - przekazuje Handel Extra biuro prasowe Biedronki. - Rozpoczęliśmy testy nowej usługi w kilku lokalizacjach spośród ponad 3 tysięcy sklepów naszej sieci. Uruchomienie testu jest sprawdzeniem nowych możliwości biznesowych zgodnych z obecnie obowiązującym porządkiem prawnym. Decyzje dotyczące ewentualnego rozwoju i finalnego kształtu tej usługi podejmiemy po analizie wyników pilotażu - konkluduje Biedronka.

Coraz więcej sieci stara się uzyskać status placówki pocztowej. Pierwsza zrobiła to Żabka, w jej ślady poszły Dino, Polomarket (w wybranych lokalizacjach) i Kaufland, choć ten ostatni na razie sklepów w niedziele nie otwiera. - Usługi pocztowe umożliwiają nam prowadzenie handlu 7 dni w tygodniu. Na razie jednak nie zmieniamy sposobu funkcjonowania placówek Kaufland, ale uważnie obserwujemy konkurencję, która coraz częściej decyduje się na takie rozwiązanie i rozważamy je również w naszej sieci - przyznaje Marcin Łojewski, członek zarządu Kaufland Polska w rozmowie z Handel Extra.

Związkowcy z Solidarności i grupa posłów PiS-u chcą doprecyzowania prawa tak, by w niedzielę mogły być czynne tylko te lokale, w których działalność pocztowa jest przeważająca. Poseł Janusz Śniadek zapowiedział, że jeszcze w lipcu złoży projekt w Sejmie. Z drogiej strony w MRPiT nie są obecnie prowadzone prace nad zmianami w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta - jak poinformował PAP resort rozwoju. Zaznaczył, że od różnych podmiotów napływają rozmaite, czasem sprzeczne postulaty dot. obowiązujących przepisów, a wszystkie są analizowane.

 

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.