Upały rozgrzewają sprzedaż w małych sklepach

Gorący czerwiec przełożył się na wyższą sprzedaż w lokalnych sklepach. CMR podaje, co klienci tych placówek wykupowali w nich na potęgę.

Jak informuje Elżbieta Szarejko z CMR-u, czerwcowe upały wyraźnie wpłynęły na liczbę transakcji i obroty spożywczych sklepów małoformatowych, czyli tych do 300 mkw.

W czerwcu 2021 r. liczba transakcji wzrosła o prawie 10% w porównaniu z majem, co przełożyło się na wzrost wartości sprzedaży o 5%. W tym czasie szczególnie mocno zwiększyła się sprzedaż lodów impulsowych (w czerwcu paragonów, na których się one pojawiały, było o 60% więcej niż w maju), wody czystej (wzrost o ponad 40%) i smakowej, herbaty mrożonej oraz napojów izotonicznych. Wyraźne wzrosty, choć już mniejsze niż woda i lody, odnotowały też napoje gazowane (o 20% więcej transakcji niż w maju) i piwo (wzrost o 15%).

Jednak w porównaniu czerwcem 2020 r., który był znacznie chłodniejszy niż tegoroczny, łączna liczba transakcji w sklepach małoformatowych zwiększyła się tylko o 2%, a wartość sprzedaży wzrosła zaledwie o 1%.

– Słaby wynik sklepów małoformatowych w ujęciu rok do roku to w dużej mierze efekt kurczącej się liczby placówek, ale też zmiany zwyczajów zakupowych spowodowanych pandemią – zaznacza Elżbieta Szarejko. – Na zakupy nie chodzi się już tak często jak kiedyś, trochę rzadziej zdarzają się też transakcje impulsowe, dotyczące zakupu 1-2 produktów.

Zmianę zwyczajów dobrze obrazuje porównanie tegorocznego czerwca z również upalnym czerwcem 2019 r. Liczba transakcji w sklepach małoformatowych obniżyła się w aż o 15%, choć łączna wartość sprzedaży nieznacznie wzrosła. W porównaniu z czerwcem 2019 r. duże spadki liczby transakcji (o ponad 20%) odnotowały właśnie kategorie impulsowe, jak lody, woda czy napoje gazowane.

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.