Stanął paczkomat nr 13 000. Jest inny niż wszystkie

Paczkomat nr 13 000 stanął w Sopocie, ale - w odróżnieniu od pozostałych - zasilany jest zieloną energią. - Nie rzucamy słów na wiatr mówiąc, że chcemy stworzyć ekologiczną sieć paczkomatów - komentuje Rafał Brzoska, prezes InPostu.

Trzynastotysięczny paczkomat, który stanął w Sopocie, jest jednocześnie pierwszym w całej sieci zasilanym zieloną energią, a więc z paneli fotowoltaicznych. - Dodatkowo grafika, która się na nim znajduje, nawiązuje do programu Green City, który InPost rozwija w kolejnych miastach, a zaczął od Krakowa.

- Nie rzucamy słów na wiatr mówiąc, że chcemy stworzyć ekologiczną sieć paczkomatów - podkreśla Rafał Brzoska, prezes InPostu.

Budowę sieci automatów paczkowych zasilanych zieloną energią rozpoczęło też Allegro. W Poznaniu i Warszawie na początku czerwca stanęły cztery pierwsze takie urządzenia, a do końca tego roku ma ich być 1500. Wszystkie mają być też dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych [szczegóły tutaj].

Lokalizację pod własne automaty do odbioru przesyłek buduje PKN Orlen, który obecnie szuka pod nie lokalizacji.

Jak widać, rynek automatów przesyłek jeszcze się rozwija i żaden z graczy nie powiedział na nim ostatniego słowa. Nie wszystkim się to podoba. Miejscy aktywiści są zdania, że potrzebne jest rozwiązanie systemowe, a więc przywrócenie sprawczości i władczości samorządów nad miejską przestrzenią również w kwestii przesyłkomatów i innych elementów małej architektury.

 

 

 

Ilona Mrozowska 4591 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.