Burza w kieliszku szampana

Francuscy producenci szampana wstrzymują dostawy tego trunku do Rosji. Powodem są nowe rosyjskie przepisy.

Przemysł szampański we Francji głośno protestuje przeciwko nowemu rosyjskiemu prawu, zgodnie z którym zagraniczne produkty mogą być sprzedawane tylko jako „wino musujące”, także oryginalne produkty z Szampanii, a termin „Szampanskoje" ma być w przyszłości zarezerwowany tylko dla rosyjskich produktów. Mowa o napisach rosyjskich, bo oryginalna nazwa "champagne" napisana w alfabecie łacińskim, może pozostać. Kilka dni temu prezydent Rosji Władimir Putin podpisał stosowną ustawę.

Współprzewodniczący stowarzyszenia Comité Champagne, Jean-Marie Barillère i Maxime Toubart, wydali w poniedziałek oświadczenie wzywające producentów w regionie Szampanii do czasowego powstrzymania się od eksportu do Rosji. Twierdzą, że nie byli informowani przez Rosjan o planach zmiany prawa, zaapelowali także do władz Francji i UE, by interweniowały w tej sprawie.

Francuski rząd obiecał wesprzeć producentów. "Konsekwencje nowych rosyjskich przepisów dotyczących wina zostaną dokładnie przeanalizowane" – napisał wiceminister handlu Franck Riester na Twitterze. „Jesteśmy zaniepokojeni tym projektem” – skomentowała w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej. Zapowiedziała także, że w razie wejścia w życie nowych przepisów, "podjęte zostaną niezbędne kroki w celu ochrony praw producentów". – Ustawa została podpisana, ​​musi zostać wdrożona – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, według agencji Tass.

Kontrowersyjna ustawa już w weekend wywołała wiele komentarzy na rosyjskich portalach społecznościowych. – Jedyne, czego teraz brakuje, to prawo, które mówi, że tylko samochody zbudowane w Rosji mogą być sprzedawane jako „Mercedes” – wykpił użytkownik Twittera. – W końcu samochody niemieckie można nazwać "wyprodukowanymi za granicą”.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.