Czynsze w galeriach: ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta

Pod koniec ubiegłego tygodnia sejm uchwalił nowelizację ustawy o czynszach w galeriach handlowych. Przyjął przy tym niektóre poprawki senatu. ZPPHiU cieszy się z nowych przepisów.

- Firmy zrzeszone w ZPPHiU nie kryją radości i satysfakcji. Zainicjowane przez rząd i przyjęte przez parlament rozwiązanie ustawowe precyzujące intencje legislatora z marca 2020 roku jest pierwszym krokiem w zrównoważeniu relacji pomiędzy udostępniającymi i korzystającymi z powierzchni w galeriach handlowych - piszą przedstawiciele Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług, który zrzesza ponad 150 firm zatrudniających ponad 205 tysięcy pracowników.

Przypomnijmy, że w czwartek 24 czerwca sejm przyjął nowelizację ustawy z maja, uznając część poprawek senatu.

W razie kolejnych lockdownów i zamknięcia sklepów w galeriach handlowych pow. 2 tys. mkw. przewiduje ona obniżkę czynszu dla najemców o 80%, natomiast przez trzy miesiące po zniesieniu zakazu prowadzenia działalności będzie to 50%.

Ma to dotyczyć umów najmu zawartych przed 14 marca 2020 r. Sejm przyjął też poprawkę senatu, która daje najemcy możliwość uchylenia się od skutków prawnych oferty przedłużenia umowy w galerii handlowej, na okres, który jeszcze nie nastąpił.

- Zjednoczyliśmy się - Polscy Pracodawcy Handlu i Usług w ubiegłym roku ze świadomością potrzeby zmian relacji w naszym otoczeniu biznesowym. Wiedzieliśmy, że zmiany nie przyjdą same i tylko nasza determinacja połączona z empatią decydentów mogą zmienić istniejący system - komentuje przyjęte przepisy ZPPHiU. - Nie było i nie ma równowagi stron pomiędzy korzystającymi, a udostępniającymi powierzchnię w galeriach i centrach handlowych. Nas tłamszą niekorzystne umowy, system prawny nie daje narzędzi do wyrównania szans w ustalaniu warunków, a gigantyczne dysproporcje w możliwościach finansowych uniemożliwiają równoprawne negocjacje - tłumaczy organizacja.

Ustawa czeka jeszcze na podpis prezydenta.

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.