Prymat. Trzy nowe sosy sałatkowe

Z superfoods.

W ofercie sosów sałatkowych marki Prymat pojawiły się trzy nowości, które doskonale wpisują się w potrzeby konsumentów, jak i trendy. Ulubione sosy sałatkowe zostały wzbogacone o błonnik i dodatki w stylu superfoods.

Sosy sałatowy koperkowy został wzbogacony o błonnik i siemię lniane, sos bazyliowy zawiera błonik i nasiona chia, natomiast do sosu viaigrette dodano błonnik i czarnuszkę. Sosy marki Prymat nie zawierają barwników ani glutaminianu sodu.

Przyrządzanie sosu sałatkowego marki Prymat jest proste i szybkie, a efekt kulinarny zawsze doskonały. Wystarczy wsypać zawartość saszetki do naczynia, dodać oliwę z oliwek oraz wodę lub w wersji alternatywnej jogurt naturalny. Całość należy dobrze wymieszać i dodać do ulubionej sałatki na 10 min przed podaniem.

Joanna Hamdan 12570 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.