Zara wycofuje się z Polski? Sieć zaprzecza

Zara wyprowadza się z Polski - twierdzi stylista Tomasz Jacyków, który ujawnia przy okazji plany tej sieci odzieżowej związane z polskim rynkiem. - To bzdura - usłyszeliśmy w dziale komunikacji firmy.

- Transport między kontynentami nie wrócił jeszcze do normy. W związku z tym realizacja zamówień z innego kontynentu trwa bardzo długo i jest nieregularna. To się odbija na wszystkim – tłumaczy Tomasz Jacyków w wywiadzie dla pisma warszawskiej Galerii Północnej – „Wiadomości Północnych”.

Na potwierdzenie swych spostrzeżeń podał przykład popularnych w naszym kraju sklepów TK Maxx, które są praktycznie puste, ponieważ centralna rozdzielnia tej sieci znajduje się w Stanach Zjednoczonych, dlatego też dostawy idą obecnie zupełnie innym tempem niż przed pandemią.

Jacyków ujawnił ponadto, że sieć Zara wyprowadza się z Polski. Jego zdaniem w planach ma stworzenie dwóch-trzech show roomów, a całą sprzedaż chce realizować online. - Wydaje się, że taka tendencja będzie obowiązywać na całym świecie – uważa stylista.

Jego doniesieniom stanowczo zaprzecza dział komunikacji Zary, należącej do Grupy Inditex, będącej właścicielem takich sklepów jak Stradivarius, Bershka, Zara czy Massimo Dutti. - Jest wciąż przeciwnie, czego przykładem jest jutrzejsze otwarcie po remodelingu naszego sklepu w Rzeszowie - usłyszeliśmy od pracownicy działu komunikacji sieci, która jednak nie chciała wypowiedzieć się w imieniu firmy pod własnym nazwiskiem.

Wycofanie się Zary wydaje się jednak bardzo prawdopodobne. Już w ubiegłym roku w prasie pojawiły się doniesienia, że firma zamknie nawet 1200 sklepów na całym świecie, a pandemia koronawirusa spowodowała u niej 44-proc. spadek sprzedaży.

Zapowiedziała, że zamknięcia mają dotknąć przede wszystkim odzieżowe sieciówki, takie jak Stradivarius, Bershka, Massimo Dutti, Pull&Bear i Oysho, popularne również w Polsce. Jednak w związku z tym, że obecnie za większość sprzedaży w całej grupie Inditex odpowiada właśnie Zara, nie ma wątpliwości, że reorganizacja w jakiś sposób dotknie także flagową markę firmy. Obecnie Grupa Inditex ma 6829 salonów swoich marek na 96 rynkach.

Zdjęcie: Shutterstock

 

 

 

Katarzyna Pierzchała 4661 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.