Tomra o systemie kaucyjnym: to wielka szansa dla sklepów

Unijna dyrektywa Single Use Plastics zakłada, że do 2029 r. będziemy zbierać i wykorzystywać do recyklingu 90% plastikowych butelek. Aby osiągnąć tak wysoki wskaźnik, Polska powinna do stycznia 2023 r. wdrożyć ustawowo regulowany kaucyjny system zbiórki opakowań - mówi ekspert z firmy Tomra.

Na zdjęciu: Roman Postl, wiceprezes, head of business unit East Central Europe, Tomra

Taki system kaucyjny stosuje obecnie już 10 krajów w Europie (m.in. Litwa, Finlandia, Niemcy czy Szwecja), a kilka kolejnych przygotowuje się do jego implementacji w najbliższym czasie. Wprowadzenie w naszym kraju obowiązkowego systemu, który obejmie opakowania jedno- i wielorazowe po napojach, jest tylko kwestią czasu. Co więcej, badanie Instytutu Biostat na zlecenie Stowarzyszenia Zero Waste pokazało, że taki system ma także poparcie prawie 90% Polaków.

Obowiązki właścicieli sklepów związane z systemem kaucyjnym

Sprzedając napoje w jedno- i wielorazowych pojemnikach oraz odbierając je z powrotem do ponownego wykorzystania, detaliści odgrywają kluczową rolę w procesie recyklingu. Aby system kaucyjny był maksymalnie efektywny, musi być więc dostępny we wszystkich placówkach detalicznych posiadających w swoim asortymencie napoje.

- Obowiązkiem sklepu będzie naliczenie kaucji podczas sprzedaży napojów, a podczas zwrotu opakowań – ich odbiór i przeliczenie. Konieczna będzie także weryfikacja, czy dane opakowania są objęte systemem kaucyjnym, wydanie klientowi pokwitowania będącego podstawą do odzyskania kaucji oraz regularne przekazywanie podmiotom zewnętrznym zebranych opakowań (jednorazowych – do recyklingu, wielorazowych – do ponownego napełnienia) – tłumaczy Roman Postl, wiceprezes, head of business unit East Central Europe, Tomra.

W przypadku mniejszych placówek handlowych te wszystkie czynności wykonywać może wyznaczony pracownik. Większe sklepy będą z kolei mogły zdecydować się na wariant zautomatyzowany, z wykorzystaniem wielofunkcyjnych maszyn – recyklomatów. - Korzystanie z nich będzie też z pewnością opcją szybszą, a więc wygodniejszą z perspektywy klienta – zauważa ekspert.

Korzyści z wprowadzenia systemu kaucyjnego dla sklepów

Systemy kaucyjne umożliwiają odzyskanie prawie 100% wszystkich pojemników po napojach oddanych do recyklingu – żaden inny system zbiórki odpadów nie osiąga tak wysokich wskaźników.

- Detalista, który dołączy do systemu kaucyjnego, nie tylko zapewni więc swoim klientom wygodną opcję oddawania pustych opakowań. Umocni również swoją przewagę konkurencyjną, bo pokaże, że zależy mu na kształtowaniu pozytywnych zachowań konsumenckich, mających wpływ na środowisko – przekonuje Roman Postl.

Jego zdaniem trzeba bowiem pamiętać, że coraz więcej ludzi na całym świecie zmienia swoje nawyki w zakresie konsumpcji i gospodarki odpadami, zachęcając innych do tego samego. Konsumenci domagają się odpowiedzialnego korzystania z tworzyw sztucznych i oczekują od sprzedawców, by ci podejmowali inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju. A jak pokazało badanie przeprowadzone przez firmę SW Research, już 56% Polaków określa się mianem ekoentuzjastów lub eko-troskliwych, czyli ludzi, dla których kwestie szeroko pojętej ochrony środowiska mają ważne znaczenie.

Niebagatelny pozostaje także wpływ systemu kaucyjnego na rentowność placówek handlowych – dzięki większej liczbie odwiedzin klientów zainteresowanych udziałem w procesie recyklingu, którzy będą bardziej lojalni, mogąc połączyć zwrot pustych opakowań z codziennymi zakupami. Przykładowo, w Nowym Jorku 68% osób robi zakupy w miejscu, w którym zwracają swoje pojemniki na napoje (badanie stanu Nowy Jork, "Shop Where You Drop: A Survey of Consumer Bottle Return Habits"). Z kolei badanie dla Tomra Nordics pokazało, że w Danii i Finlandii 79% konsumentów wykorzystuje kwotę odzyskanej kaucji, aby zapłacić za zakupy spożywcze w sklepie.

Korzyści systemu kaucyjnego dla środowiska

Proces polegający na zużywaniu i pozbywaniu się zasobów nie jest przyjazny dla naszej planety. Dotyczy to w szczególności plastiku – materiału, który potrafi przetrwać setki lat, ale który mimo to jest wykorzystywany w produktach jednorazowego użytku. Na ziemi rocznie produkowanych jest 78 mln ton plastikowych opakowań. Niestety, wiele z nich trafia po użyciu do mórz i oceanów, bezpośrednio zagrażając życiu i zdrowiu zwierząt, a pośrednio – także ludzi. Eksperci szacują, że jeśli nie podejmiemy stanowczych działań w tym zakresie, do 2050 r. łączny ciężar plastiku w morzach i oceanach przewyższy łączny ciężar ryb.

Z tego powodu tak ważne jest, by materiał z zużytych pojemników nie trafiał do strumienia odpadów, tylko był produktywnie wykorzystywany jako surowiec do kolejnych opakowań. - Rozpowszechnienie tego modelu wymaga współpracy wszystkich przedstawicieli biznesu, konsumentów oraz ustawodawców. Tylko wtedy, gdy każda z tych stron weźmie odpowiedzialność za swoje działania, będziemy w stanie naprawdę ograniczyć zanieczyszczenie Ziemi plastikiem, a tym samym – zapewnić czystszą planetę dla następnych pokoleń – uważa wiceprezes firmy Tomra.

Katarzyna Pierzchała 4544 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.