Rosyjski dyskont rusza na podbój Europy

W samej tylko Wielkiej Brytanii rosyjska sieć hardyskontowa Mere chce mieć około trzystu placówek w ciągu najbliższych ośmiu-dziesięciu lat.

Także w kontynentalnej Europie Rosjanie planują ekspansję. Uruchomili już pierwsze sklepy w Hiszpanii. działają we wschodnich Niemczech i wybierają się do Bawarii. Cztery sklepy działają w Polsce (Częstochowa, Ostrowiec Świętokrzyski, Radom, Żyrardów).

Według brytyjskiego branżowego magazynu "Grocer" dyskont Mere, który twierdzi, że ma ceny niższe niż Lidl i Aldi o 20-30%, zamierza masowo zwiększyć swoją obecność w Wielkiej Brytanii. W ciągu najbliższych ośmiu do dziesięciu lat na całej wyspie mają działać setki placówek. Planowane na czerwiec otwarcie pierwszego sklepu Mere zostało na razie przełożone, ponieważ rosyjski tani dostawca rzekomo nadal prowadzi rozmowy z dostawcami i producentami. Brytyjska premiera Mere ma się teraz odbyć w lipcu w Preston, na północ od Manchesteru. Firma prowadzi obecnie rekrutację do tego sklepu oraz do jeszcze jednego - w Caldicot w Walii.

Odkąd sieci dyskontowe, takie jak Aldi czy Lidl, wzbogaciły swoją ofertę produktową o marki producenckie i zmodernizowały sklepy, przesuwając się w stronę supermarketów pod względem formatu, powstała luka w grupie najtańszych obiektów.

Model funkcjonowania Mere zakłada, że ​​dostawcy dostarczają produkty bezpośrednio do sklepów i płacą im tylko za sprzedane towary. Artykuły spożywcze znajdują się w sklepach na paletach (jest też część chłodnicza). W sklepie oferowanych jest maksymalnie 1200 produktów. Mere jest częścią syberyjskiej grupy Torgservis. Firma jest również obecna w Rosji, Białorusi i Kazachstanie pod marką „Svetofor”, a w swojej ojczyźnie ma ponad 1000 sklepów. W Europie jej pierwszy market został otwarty w 2018 roku, a obecnie sklepy pod tym szyldem działają w Niemczech, Polsce, Rumunii, Serbii, na Litwie, Łotwie i Ukrainie, z planami dalszej ekspansji w Europie.

Łącznie podobno funkcjonuje już 3200 oddziałów. W ubiegłym miesiącu dyskont otworzył swoje pierwsze trzy oddziały w Hiszpanii z planem obecności w czterdziestu dodatkowych lokalizacjach, o czym informują hiszpańskie media branżowe. W Niemczech „rosyjski Aldi” najwyraźniej chce rozszerzyć działalność na Bawarię. Portal internetowy Franken.de informuje, że firma Mere chciałaby za kilka tygodni otworzyć placówkę w Altenkunstadt w Górnej Frankonii. Byłby to piąty obiekt sieci w Niemczech po Lipsku, Zwickau, Halle i Homburgu.

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.