Od lipca nowe banderole na wino

Już w połowie roku banderole przyklejane na butelkach i kartonach z winem staną się mniejsze. Umożliwi to umieszczanie ich w bardziej estetyczny sposób na butelkach.

Branża winiarska długo negocjowała z Ministerstwem Finansów zmianę banderol na wino. Dotychczasowe paski miały wymiar 110 x 14 mm w przypadku pojemności do 0,5 l włącznie i 160 x 16 mm w przypadku większych opakowań. Musiały też być przyklejane w określony sposób, aby obejmować korek i szyjkę butelki w kształcie odwróconej litery "U". W dodatku były pozbawione warstwy przylepnej, dystrybutorzy musieli więc sami zadbać o naniesienie nas nie kleju. Teraz część z nich będzie samoprzylepna.

 – Jest to wielka  komplikacja z racji ręcznej pracy, wręcz manufakturowej – tłumaczy Bartosz Piasecki z Mazurskich Miodów. – Z uwagi na charakter jest ona żmuda i czasochłonna. Niestety nie każda para rąk jest na tyle wprawiona i finalny efekt często odbiega od ideału. Zdarzają się butelki, na których banderola nie do końca się trzyma z powodu za małej ilości kleju. Znaki akcyzy na podłożu samoprzylepnym nie dość, że przyspieszą proces klejenia, to również pozwolą zapewnić zadowalający efekt końcowy. Mam nadzieję, że to pozwoli wyeliminować  butelki zabrudzone klejem lub takie z krzywo naklejonymi znakami akcyzy, co  często niszczy efekt misternie zaprojektowanych opakowań – przyznaje Bartosz Piasecki.

Naklejanie maszynowe też zostanie ułatwione nowe banderole będą zdecydowanie łatwiejsze i tańsze w aplikacji.

– Stary system aplikacji banderol wymagał specjalistycznego sprzętu, którego zakup kosztował ok. 200 000 euro – mówi Jakub Nowak, Prezes firmy JNT Group. –  Ponadto sposób nakładania banderol wymagał osprzętu dla każdego typu butelki, a to generowało dodatkowo duże koszty.

Grzegorz Bartol, Wiceprezes firmy Bartex, dodaje natomiast: – Urządzenia etykietujące muszą wykorzystywać dodatkowe stacje gorącego kleju. Otwieranie butelki korkociągiem wymaga usunięcia banderoli oraz warstwy kleju – nie jest to operacja ułatwiającą życie chociażby restauratorom.

Wprowadzane zmiany oznaczają koniec tych problemów – znak będzie można nakleić z dala od szyjki – na korpusie butelki –  albo zrezygnować z użycia kleju stosując banderole samoprzylepne.

Banderole będą nie tylko mniejsze (50 x 16 mm; w przypadku butelek większych niż półlitrowe oznacza to ponadtrzykrotnie mniejszą powierzchnię), ale także wyposażone w kod kod 2D będący linkiem do strony internetowej www.banderolaakcyzowa.pl, umożliwiający łatwe sprawdzenie autentyczności banderoli.

Kolejnym ułatwieniem jest możliwość naklejania banderoli w różnych (choć ściśle określonych) miejscach opakowania, co zwiększy estetykę butelki, bardzo istotną w przypadku win. Będzie można ją przykleić pionowo na styku korka i butelki w kształt litery "I" albo odwróconej litery "L". Możliwe będzie też umieszczenie obok kontretykiety - pionowo po lewej lub prawej stronie albo poziomo nad lub pod kontretykietą.

– Butelka dobrego wina pełni często rolę prezentu i w tym przypadku estetyka jest niezmiernie ważna. Jest więc to też duży ukłon w stronę konsumenta – mówi Anna Kalinowska, członek zarządu i dyrektor ds. produkcji i inwestycji w firmie Henkell Freixenet Polska.

Nowe banderole dostępne będą od 1 lipca, a stare zachowają ważność jeszcze przez rok. Branża winiarska liczy na przedłużenie tego terminu.

– Zgodnie z przepisami, stare banderole zachowają swoją ważność do końca czerwca 2022 r. Minister Finansów ma jednak możliwość przedłużenia tego okresu. ZP PRW przewidując sytuację na rynku, już zwrócił się do Ministerstwa z informacją o takiej konieczności i odpowiednim wnioskiem – tłumaczy Magdalena Zielińska, prezes Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa.

Magdalena Weiss 3171 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.