Sawex Foods. Ocelio

Bezglutenowe nowości.

Ocelio, marka bezglutenowych produktów, która obecna jest na rynku od ponad roku, na początku czerwca poszerzyła swoją ofertę o nowe kategorie.

Nowości wyróżniają się m.in. znakiem Przekreślonego Kłosa, który jest symbolem bezpiecznych produktów bezglutenowych oraz certyfikatem BIO (tzw. Euroliściem), którym świadczy o ekologicznej uprawie. Nowe kategorie produktowe to ryż, mieszanki piekarnicze, makarony oraz słodycze.

Wśród nowych produktów oznaczonych znakiem Przekreślonego Kłosa znajdziemy m.in. mieszankę do wypieku jasnego chleba, która pozwoli delektować się smakiem domowego pieczywa, uniwersalną mieszankę piekarniczą, z pomocą której przyrządzimy pierogi lub inne ulubione dania, do których przygotowania niezbędna jest mąka. Dla wielbicieli włoskiej kuchni, marka Ocelio przygotowała dwa rodzaje bezglutenowych makaronów z mąki kukurydzianej i ryżowej – pióra oraz muszelki. Z kolei miłośnikóœ słodkości z pewnością zainteresują również klasyczne krówki.

Ocelio zaktualizowało również ofertę bezglutenowych musli owsianych BIO. Każde z czterech rodzajów (z owocami jagodowymi, z czekoladą i kokosem, z ziarnami i chia oraz z jabłkiem i cynamonem) wyróżnia znak towarowy Przekreślonego Kłosa oraz certyfikat BIO.

Wśród nowości marki Ocelio z pewnością wyróżnia się bezglutenowy ryż. W ofercie marki dostępne są jego trzy rodzaje – ryż biały długoziarnisty w dużym opakowaniu 1 kg oraz półkilogramowe opakowania ryżu basmati oraz białego z upraw ekologicznych. Ziarenka ryżu są naturalnie bezglutenowe, jednak w procesie produkcji często bywają nim zanieczyszczone. Ryż marki Ocelio wyróżnia szczegółowy proces kontroli na każdym etapie produkcji, który sprawia, że nie jest narażony na zanieczyszczenie alergenem i pozostaje bezglutenowy.

Joanna Hamdan 12371 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.