Mamut Polska. Sucharki

Z ziarnami oraz z oliwą i ziołami.

Sucharki z ziarnami oraz Sucharki z oliwą i ziołami wypiekane są bez oleju palmowego i bez dodatku cukrów. To źródło białka i błonnika.

Sucharki z ziarnami powstają z dodatkiem ziaren: słonecznika, siemienia lnianego oraz pestek dyni. Pasują m.in. do gęstych zup kremów, sałatek i zapiekanek. To alternatywa dla tradycyjnego chleba i sposób na lekkie kanapki.

Z kolei Sucharki z oliwą i ziołami to kompozycja ziół prowansalskich: oregano, tymianku, cząbru, rozmarynu, bazylii i majeranku. Nowych Sucharków z oliwą i ziołami można spróbować na przykład z serem, wędliną, warzywami czy sosami.

Letnie smaki Sucharków to wartościowa przekąska w pracy i między posiłkami. Dzięki optymalnemu opakowaniu sprawdzą się także na wycieczce. 

Joanna Hamdan 12371 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.