Maseczki w sklepach: kiedy je zdejmiemy?

Rząd podjął już decyzję, co do obowiązku noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych, w tym w sklepach.

Jak zapowiedział we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, na okres wakacyjny będzie ogłoszone kolejne luzowanie obostrzeń. Szczegóły znoszenia restrykcji mają być ogłoszone w tym tygodniu, choć będą to zmiany kosmetyczne, bo większość jest już zniesionych.

Andrusiewicz zastrzegł jednocześnie, że resort chce, aby obowiązek noszenia maseczek w miejscach zamkniętych obowiązywał do końca wakacji.

Maseczki wewnątrz i na zewnątrz nosiliśmy od jesieni 2020 r. do 15 maja br. Już w maju, gdy zniesiono obowiązek zasłaniania nosa i ust na dworze, minister zdrowia Adam Niedzielski deklarował, że jeśli chodzi o zamknięte pomieszczenia będzie rekomendował zasłanianie nos i ust jeszcze przez całe wakacje.

Mandat za brak maseczki może wynieść nawet 1000 zł. To efekt nowelizacji ustawy antycovidowej, która weszła w życie 30 listopada 2020 r. Kara ta została wpisana do znowelizowanego Kodeksu Wykroczeń. Taki mandat może wystawić policja, straż miejska i straż ochrony kolei. Pieniądze pozyskane z mandatów trafiają do Narodowego Funduszu Zdrowia, który "przeznacza je na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej”.

 

Ilona Mrozowska 4143 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.