W Biedronce przetestujesz się po szczepieniu

Biedronka, jako pierwsza w Polsce wprowadza do sprzedaży testy, które wykrywają obecność przeciwciał po szczepieniu na Covid-19.

Po tym jak w Polsce ruszył program szczepień przeciw Covid-19 część osób po raz pierwszy poznała angielski zwrot „non-responder”. W terminologii medycznej oznacza on kogoś, kto mimo szczepienia nie uzyskał odporności na koronawirusa, bo jego organizm nie wytworzył koniecznych do tego przeciwciał. Dlatego Biedronka ma na półkach swoich sklepów testy szwajcarskiej firmy Prima Lab (tej samej, której testy na obecność przeciwciał były lub jeszcze są na półkach kilku sieci handlowych), które mają pomóc uzyskać odpowiedź na pytanie, czy uzyskało się odpowiednie przeciwciała czy nie.
 
Testy dostępne są w Biedronce od 7 czerwca. Badanie nimi będzie skuteczne po 35 dniu od zaszczepienia pierwszą dawką. Dają wyniki już po ok. 10 minutach, mogą więc szybko dać jasność czy szczepionka przeciw koronawirusowi, którą przyjęliśmy, jest skuteczna.

Testy działają w przypadku wszystkich dostępnych na terenie UE szczepionek.

Sieci handlowe starają się odpowiadać na wszystkie aktualne potrzeby konsumentów. Na początku maja Lidl, jako pierwsza i jedyna sieć w Polsce, wprowadził do oferty testy na Covid-19 (nie na obecność przeciwciał). Wcześniej, bo w kwietniu, kilka sieci handlowych - Biedronka, Lidl, Intermarché i Bricomarché, Dino, Kaufland, Aldi, Shell, Hebe i Netto - udostępniło klientom testy na przeciwciała.