Apel do premiera: ustawa o zakazie handlu w niedziele do poprawki!

Rada Krajowej Sekcji Handlu NSZZ "Solidarność" domaga się jak najszybszej nowelizacji Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni, polegającej na wykreśleniu placówek pocztowych z listy wyjątków, których nie dotyczą obostrzenia zapisane w ustawie.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Jak przypominają związkowcy był to ważny dzień dla setek tysięcy pracowników handlu i ich rodzin. - Wreszcie po dziesięcioleciach życia w poczuciu, że są traktowani we własnym kraju jak obywatele drugiej kategorii, odzyskali oni jedno z elementarnych praw pracowniczych, czyli prawo do niedzielnego odpoczynku - czytamy w piśmie przesłanym 2 czerwca do premiera Mateusza Morawieckiego.

Na etapie prac parlamentarnych nad ustawą wprowadzono zapis dotyczący placówek pocztowych, który stanowi furtkę do obchodzenia ograniczeń w niedzielnym handlu. W ostatnim czasie status placówki pocztowej zyskała sieć Kaufland, choć na razie nie podjęła decyzji o otwarciu swoich sklepów w niedziele. Niedawno część supermarketów otworzyły w niedziele niehandlowe sieci Polomarket. Zyskały one taką możliwość dzięki podpisaniu ze spółką Ruch umowy dotyczącej obsługi paczek. Co warte podkreślenia Ruch należy do Orlenu, czyli koncernu kontrolowanego przez Skarb Państwa.

Oburzenie związkowców budzi właśnie fakt, że "w tym procederze" uczestniczą firmy kontrolowane przez Skarb Państwa.

- W naszej ocenie jak najszybsza nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni jest absolutnie konieczna. Jeśli nie zostanie ona wprowadzona, niebawem ustawa stanie się martwym prawem. Bardzo liczymy na interwencję Pana Premiera w niniejszej sprawie. Uszczelnienie przepisów regulujących niedzielny handel to kwestia niezwykle istotna nie tylko pracowników tej branży. W naszej ocenie jest to również konieczne z uwagi na dbałość o powagę państwa polskiego i instytucji stanowiących prawo w naszym kraju - czytamy [pisownia oryginalna - przyp.red.] w apelu Solidarności do premiera. 

Jak przypomina jeszcze Alfred Bujara, szef handlowej Solidarności, feralnego zapisu o placówkach pocztowych nie było w obywatelskim projekcie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele przygotowanym przez Solidarność. – To zostało wprowadzone podczas prac parlamentarnych nad ustawą. Od początku ostrzegaliśmy, że to jest furtka do obchodzenia przepisów i niestety mieliśmy rację. Dlatego teraz chcemy, żeby rządzący jak najszybciej
naprawili to, co wcześniej sami zepsuli – konkluduje przewodniczący.

Ograniczenie handlu w niedzielę i święta nie dotyczy placówek mających status placówek pocztowych - tak mówi art. 6 ust. 1 pkt 7 ustawy z 10.01.2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. W odróżnieniu od szeregu innych wyjątków, przewidzianych w art. 6 ustawy o ograniczeniu handlu, ten nie wymaga, aby działalność pocztowa była przeważającym rodzajem działalności placówki handlowej czy danego przedsiębiorcy, do którego placówka należy. Właśnie w oparciu o ten wyjątek w 2018 i 2019 r. agenci prowadzący sklepy pod marką Żabka skutecznie obronili się w sądach przed karami nakładanymi na nich przez inspekcje.

 

Ilona Mrozowska 4143 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.