Ferrero kupuje brytyjskiego producenta ciastek

Spółka powiązana z Grupą Ferrero poinformowała o zawarciu ostatecznej umowy nabycia firmy Burton’s Biscuit od kanadyjskiego funduszu Ontario Teachers’ Pension Plan Board.

Burton’s zatrudnia około 2000 pracowników w sześciu zakładach produkcyjnych na terenie Wielkiej Brytanii, a wygenerowana sprzedaż wyniosła w ciągu ostatnich 12 miesięcy ponad 275 milionów funtów. Burton’s produkuje ciastka ulubionych marek na rynku brytyjskim, w tym Maryland Cookies, Jammie Dodgers, Wagon Wheels, Paterson’s i Thomas Fudge’s. Historia firmy na brytyjskim rynku ciastek sięga 1935 roku.

W ramach transakcji belgijska spółka CTH powiązana z Ferrero przejmie sześć zakładów produkcyjnych w Wielkiej Brytanii zlokalizowanych w Blackpool, Dorset, Edynburgu, Livingston, Llantarnam oraz na wyspie Arran.

To przejęcie ma umożliwić spółce powiązanej z Ferrero zwiększenie oferty produktów na rynku słodkich ciastek, w związku ze wcześniejszym przejęciem marki ciastek Delacre, Grupy Kelsen oraz Fox’s.

Fundusz emerytalny Ontario Teachers’ zakupił firmę Burton’s w 2013 r. i wsparł jej rozwój dzięki ciągłym inwestycjom w marki detaliczne i portfel globalnych marek, którym towarzyszyły inicjatywy organiczne i zakup firm w celu przejęcia ich działalności.

CTH to belgijska spółka holdingowa powiązana z Grupą Ferrero. Ferrero wraz ze spółkami powiązanymi zajmuje trzecie miejsce na świecie na rynku wyrobów czekoladowych i drugie miejsce na świecie na rynku słodkich ciastek. 

Ontario Teachers’ Pension Plan Board zarządza największym w Kanadzie funduszem emerytalnym dla pojedynczej kategorii zawodowej, a jego aktywa wynoszą 221,2 mld dolarów kanadyjskich (wszystkie dane liczbowe według stanu na dzień 31 grudnia 2020 r.). Posiada zdywersyfikowany portfel aktywów światowych, które w około 80% są zarządzane wewnętrznie, a roczny zwrot całego funduszu netto wynosi 9,6% od założenia w 1990 r. Ontario Teachers’ to niezależna organizacja z siedzibą w Toronto. Biuro organizacji na region Azji i Oceanii znajduje się w Hongkongu i w Singapurze, a biuro organizacji na region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki – w Londynie. Ten w pełni finansowany program określonych świadczeń dokonuje inwestycji i zarządza emeryturą 331 000 nauczycieli – aktywnych zawodowo i na emeryturze – w prowincji Ontario.

Grupa Burton’s Biscuit to wiodący producent herbatników w Wielkiej Brytanii, który dostarcza zarówno ciastka markowe, jak i ciastka dla marek własnych sprzedawców detalicznych i marek globalnych.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 3171 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.