Więcej "luzu" w wakacje: rząd planuje znoszenie kolejnych ograniczeń

2 czerwca rząd poinformuje o szczegółach dalszego luzowania obostrzeń do 26 czerwca, a kilka dni później odbędzie się konferencja o "dłuższym planie" znoszenia obostrzeń, w tym tych dotyczących zgromadzeń.

Minister zdrowia Adam Niedzielski pytany był we wtorek przez dziennikarzy o dalsze luzowanie obostrzeń, w tym znoszenie restrykcyjnych limitów osób znajdujących się wspólnie na jednej przestrzeni i w tym samym momencie.

Minister zdrowia poinformował ich, że podczas środowej (02.06) konferencji prasowej zostaną przedstawione "dalsze kroki luzujące". - To będzie taka informacja, która będzie przekazana najpierw w perspektywie co się będzie działo do 26 czerwca, czyli do początku wakacji - powiedział.

Kilka dni później, bo prawdopodobnie w poniedziałek (07.06), razem z premierem Mateuszem Morawieckim, minister zdrowia przedstawi plany rządu, co do całego okresu wakacyjnego.

Jak wynika z  rozporządzenia opublikowanego we wtorek 25 maja, w Dzienniku Ustaw, od 4 czerwca znów można organizować koncerty. Wydarzenia mają odbywać się jednak w reżimie sanitarnym. I tak, organizatorzy będą mogli udostępnić co drugie miejsce na widowni, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni – przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami oraz udziału w wydarzeniu nie więcej niż 250 osób (do liczby tej nie wlicza się osób zaszczepionych). Uczestnicy będą musieli mieć maseczki. Na widowni będzie obowiązywał zakaz picia napojów oraz spożywania posiłków.

- Zgromadzenia są jednym z takich obszarów, co do których prawdopodobnie jutro [w środę 2 czerwca - przyp. red.] podejmiemy decyzję o zwiększeniu limitów z tym związanych - zapewnił we wtorek dziennikarzy Niedzielski. 

red/PAP