Kaufland czynny w każdą niedzielę!

Sieć wdraża usługi pocztowe we wszystkich swoich sklepach, a to oznacza, że będą one czynne w każdą niedzielę. Takich placówek, nie tylko pod szyldem Kaufland, przybywa. Czy ustawa ograniczająca handel w niedzielę wymaga uszczelnienia?

Zakaz handlu w niedzielę staje się coraz bardziej problematyczny - przybywa sieci, które go omijają, a wszystko zgodnie z obowiązującą ustawą. Kolejną siecią, która właśnie ogłosiła, że jej sklepy zyskały status placówek pocztowych, a tym samym mogą otwierać się w każdą niedzielę, jest Kaufland.

- W dobie pandemii wzrosła popularność zakupów online, a co za tym idzie miejsc, w których można skorzystać z usług pocztowych. Potwierdzeniem tego jest m.in. ponad 71 000 paczek, które klienci Kaufland nadali lub odebrali przy okazji zakupów od marca 2020 r. do 23 maja br. Jeszcze do niedawna usługa była dostępna w ponad 100 marketach sieci, ale już teraz mogą cieszyć się nią kupujący we wszystkich sklepach Kaufland w całej Polsce - informuje sieć. 

- Mamy świadomość, że to właśnie możliwość zrobienia kompleksowych zakupów oraz załatwienia wielu innych spraw w jednym miejscu, znacznie zwiększa komfort klientów. Dotyczy to także usług pocztowych – mówi Marcin Łojewski, członek zarządu Kaufland Polska. - Na rynku handlowym obserwujemy tendencję uruchamiania tego typu działalności, która jednocześnie stwarza możliwość prowadzenia sprzedaży w niedziele niehandlowe. Uważnie obserwujemy konkurencję oraz trendy i nie zamykamy się na żadne z rozwiązań, które będzie odpowiadać potrzebom naszych klientów – dodaje Marcin Łojewski.

Kaufland ma w Polsce sieć 227 marketów i zatrudnia ok. 16 000 pracowników.

W każdą niedzielę są już otwierane sklepy sieci Polomarket, choć w tym przypadku mowa na razie o kilkudziesięciu placówkach z ok. 280. One również uzyskały status placówek pocztowych. Auchan, Carrefour, Żabka również są czynne - Żabki wszystkie, Auchan i Carrefour - franczyzowe. Biedronka, by niwelować niedzielne straty, uruchomiła w tym dniu sprzedaż online, ale - podobnie jak w przypadku Kauflandu - właściwie nic nie stoi na przeszkodzie, by uzyskać status placówek pocztowych.

Wystarczy bowiem, że dany sklep (czy firma prowadząca sieć handlową) zawrze z dowolnym operatorem pocztowym (np. InPostem, Pocztą Polska) umowę choćby o pośredniczenie w przyjmowaniu czy odbiorze przesyłek kurierskich (nie musi się nawet nazywać umową agencyjną) i warunek jest spełniony. Nie trzeba czekać na żadne zezwolenia czy zatwierdzenia. W odróżnieniu od szeregu innych wyjątków, przewidzianych w art. 6 ustawy o ograniczeniu handlu, ten nie wymaga, aby działalność pocztowa była przeważającym rodzajem działalności placówki handlowej czy danego przedsiębiorcy, do którego placówka należy. Właśnie w oparciu o ten wyjątek w 2018 i 2019 r. agenci prowadzący sklepy pod marką Żabka skutecznie obronili się w sądach przed karami nakładanymi na nich przez inspekcje.

- Obchodzenie ograniczenia handlu w niedziele jest jak pandemia. Kto się z nią spotka, to się zaraża – tak obrazowo przedstawia w rozmowie z Handel Extra korzystanie z wyjątku w ustawie jeden ze związkowców. Szczegóły TUTAJ.

Ilona Mrozowska 4642 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.