Lewiatan testuje urządzenia do recyklingu butelek

W dwóch sklepach PSH Lewiatan we Włocławku rozpoczął się test urządzenia, które umożliwia selektywną zbiórkę butelek z tworzywa PET. To kolejne działanie Lewiatana na rzecz ochrony środowiska w ramach inicjatywy "Ekodziałanie w Lewiatanie".

Lewiatan rozpoczyna test butelkomatów, umożliwiających selektywną zbiórkę̨ butelek PET. Do testowanej w dwóch włocławskich sklepach sieci maszyny można wkładać plastikowe butelki po wodzie i napojach. Za każdą z nich naliczane są zielone punkty w aplikacji „Mój Lewiatan” wymieniane na bony zakupowe, które będzie można zrealizować w sklepach sieci. Każda butelka to 1 zielony punkt w aplikacji.

Jak ustaliliśmy, PSH Lewiatan będzie testować urządzenia przez dwa miesiące. Zebrany surowiec zostanie przetworzony i ponownie użyty do stworzenia nowych produktów. W zależności od wyniku pilotażu sieć rozważa dalsze inwestycje i wdrożenie projektu w kolejnych sklepach.

Instalacja automatu to kolejna inicjatywa prowadzona na rzecz ochrony środowiska w ramach projektu „Ekodziałanie w Lewiatanie”.

- Segregacja odpadów i ochrona środowiska to dziś już obowiązek. Lewiatan promuje działania ekologiczne. Wprowadziliśmy do sprzedaży m.in. ekologiczne papiery do pakowania wędlin i serów dające możliwość oddzielenia papieru od folii przy segregacji odpadu - mówi Marcin Poniatowski, członek zarządu ds. marketingu z Lewiatan Holding SA.

Na tym nie koniec, papiery do pakowania, torby papierowe czy torebki do pieczywa z logo Lewiatan posiadają certyfikaty FSC. - Jako jedna z pierwszych sieci detalicznych wprowadziliśmy eko kartony na zakupy również z certyfikatem FSC. Dziś rozpoczynamy pilotaż kolejnej akcji zachęcającej naszych klientów do segregowania surowca i skutecznego realizowania założeń gospodarki o obiegu zamkniętym – cieszy się Poniatowski.

Obsługa urządzenia jest prosta. Wystarczy zeskanować kartę „Mój Lewiatan”, następnie włożyć pustą butelkę po napojach PET z czytelnym kodem kreskowym do otworu na butelkę. Butelka może być z nakrętką. Co ważne, nie ma znaczenia czy butelki zostały zakupione w sklepach należących do sieci Lewiatan czy innych punktach. Ostatni krok to wydruk paragonu i naliczenie zielonych punktów.

Obecnie trwają prace nad ustawą ograniczającą zużycie produktów i opakowań z plastiku. Jedna z przedstawionych propozycji dotyczy wprowadzenia obowiązkowej opłaty depozytowej od napojów w plastikowych butelkach. Kaucje za opakowanie przeznaczone do recyklingu byłaby pobierana przy zakupach. Klienci odzyskaliby ją oddając butelki w recyklomatach.

Pobieranie kaucji za butelki zwrotne nie jest nowym pomysłem, ale zdecydowanie wartym rozważenia. Coraz więcej państw wprowadza obowiązek opłaty depozytowej od napojów w plastikowych. System kaucyjny sprawdził się w Niemczech, Holandii i Chorwacji. Zwrot butelek w dwóch pierwszych państwach wynosi 95%, a w Chorwacji osiągnął już poziom 90%. Nad takim rozwiązaniem pracują też polscy ustawodawcy, chociaż nie ma jeszcze konkretnych decyzji w tym obszarze.

 

 

Katarzyna Pierzchała 4524 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.