Nielsen: rośnie sprzedaż karmy premium

- Patrząc na całą kategorię karmy dla zwierząt, obserwujemy rosnące znaczenie multipaków. Trend ten widoczny jest od dwóch lat, natomiast pandemia przyspieszyła przesunięcie w kierunku większych opakowań - mówi Aleksandra Kubiak, jr analytics consultant (global clclient delivery), NielsenIQ.

„HANDEL”: Ile wart jest w Polsce rynek karmy dla zwierząt? Czy w porównaniu z poprzednimi latami rośnie?

ALEKSANDRA KUBIAK, junior analytics consultant (global client delivery), NielsenIQ: W ciągu ostatnich 12 miesięcy kończących się na lutym 2021 r., rynek karmy dla zwierząt wart był w Polsce 2,7 mld zł. Kategoria rośnie wartościowo o ok. 9% od dwóch lat.

Wygrywają firmowi producenci czy raczej marki własne sieci handlowych?

Marki własne są graczem nr 1 w karmie dla zwierząt, mają 40,6-proc. udział wartościowy w rynku. Widać wzrost znaczenia karmy markowej, która dynamicznie się rozwija.

W których kanałach dystrybucji najlepiej sprzedaje się karma dla zwierząt? Czy rośnie znaczenie mniejszych formatów sklepów, np. tych do 300 mkw.?

Biorąc pod uwagę kanały monitorowane przez NielsenIQ, zdecydowanie najwyższą sprzedaż kategoria odnotowuje w dyskontach*. Aż 45% sprzedaży pochodzi właśnie z tego kanału, co więcej 78,9% wzrostu kategorii (ponad 1,8 mld zł) wygenerowały właśnie dyskonty.

Sklepy spożywcze do 300 mkw. (w tym drogerie) zwiększyły sprzedaż karmy dla zwierząt o 4,5% w porównaniu z poprzednim rokiem, natomiast rozwój ten nie jest aż tak dynamiczny jak rozwój dyskontów.

Karma dla psów i kotów to dwie najpopularniejsze kategorie na rynku karmy? Raczej sucha czy częściej mokra?

Sprzedaż karmy psiej pochodzi głównie z segmentów mokrej karmy (44,9%), karma sucha to 31,6%, natomiast jej sprzedaż spada w porównaniu z poprzednim rokiem i jest to jedyny segment, który nie przyczynia się do rozwoju kategorii. Reszta sprzedaży pochodzi z psich przekąsek i stanowi 23,5% całości.

Sprzedaż karmy kociej to zdecydowana przewaga karmy mokrej (70,1%), karma sucha odpowiada za 23,9% sprzedaży a przekąski za 6,0%.

A przekąski? Według Maxi Zoo to bardzo rozwojowa kategoria produktów. Podobnie jak artykuły higieniczne dla zwierząt oraz zabawki. Czy obserwacje Nielsena są podobne?

Jeśli chodzi o rozwój przekąsek, to zdecydowanie tak. Przekąski dla psów to zaraz po karmie mokrej jednoporcjowej drugi najbardziej kontrybuujący do wzrostu segment w całej kategorii (21,4% zmiany sprzedaży wartościowej to właśnie psie przekąski). Przekąski dla kotów to niewielki segment (3,0% udziałów w całej kategorii), ale bardzo dynamicznie rozwijający się – 30,3% wzrostu w porównaniu z poprzednim rokiem sprawia, że jest to segment, który rośnie najszybciej spośród wszystkich produktów przeznaczonych dla kotów i psów.

Czy pandemia w jakikolwiek sposób zmienia lub już zmieniała zwyczaje zakupowe właścicieli zwierząt?

Obserwujemy dwa ciekawe trendy. Od kwietnia 2020 r., czyli zaraz po okresie z największą sprzedażą, który miał miejsce w marcu (przed pierwszym lockdownem), widzimy znaczne spadki sprzedaży psiej karmy suchej oraz spowolnienie rozwoju kociej karmy suchej. Na znaczeniu zaczyna zyskiwać za to segment mokrej karmy kociej wieloporcjowej, który do tej pory był jednym z najmniejszych segmentów.

Patrząc na całą kategorię karmy dla zwierząt, obserwujemy również rosnące znaczenie multipaków. Trend ten jest widoczny na rynku od dwóch lat, natomiast pandemia przyspieszyła przesunięcie w kierunku większych opakowań.

Jakie inne zwierzęta, poza psami i kotami, mają w domach Polacy – oczywiście biorąc pod uwagę sprzedaż żywności dla zwierząt czy akcesoriów dla nich?

NielsenIQ monitoruje wyłącznie sprzedaż karmy psiej i kociej w danych RMS.

Gdyby wziąć pod uwagę to wszystko, o czym mówiłyśmy, czy można wysnuć wniosek, że Polacy coraz lepiej żywią swoje zwierzęta, a także dbają o ich kondycję fizyczną i psychiczną?

Patrząc wyłącznie na dane z Panelu Handlu Detalicznego w Polsce, nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Widzimy natomiast w karmie dla zwierząt rosnące znaczenie produktów premium w porównaniu z poprzednim rokiem. To zjawisko obserwowane jest szczególnie w karmie kociej. 

* Źródło: NielsenIQ, Panel Handlu Detalicznego, Rynki: cała Polska (Food), okresy skumulowane: marzec 2020 - luty 2021 względem okresu marzec 2019 - luty 2020, kategoria: karma dla zwierząt (Pet food). z

Ilona Mrozowska 4143 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.