Coca-Cola będzie śledzić transporty w Polsce

Polska jest jednym z pierwszych krajów, w których amerykański koncern wprowadzi system monitorowania na bieżąco widoczności transportu drogowego.

Rozwiązanie umożliwi klientom Coca-Coli śledzenie dostaw w czasie rzeczywistym dzięki partnerstwu z Shippeo, jednym z wiodących europejskich dostawców rozwiązań zapewniających widoczność transportu na żywo. W pierwszej fazie rozwiązanie wdrożono m.in. w Polsce.

Coca-Cola HBC jest jednym z największych strategicznych partnerów The Coca-Cola Company w zakresie butelkowania. Dzięki szerokiemu zasięgowi geograficznemu oraz popularnym na całym świecie markom mieni się ona liderem w dziedzinie pakowanych produktów konsumenckich. To także producent napojów, który wspiera zrównoważony rozwój najbardziej na świecie – według Dow Jones Sustainability Index (DJSI).

– Każdego roku przewozimy do naszych klientów ponad 400 000 pełnych ciężarówek – mówi Valentin Radu, menedżer ds. technologii i automatyzacji logistyki w Coca-Cola HBC. – Skala i złożoność naszej działalności przekładają się na duże nakłady administracyjne związane z koordynacją z przewoźnikami. Obsługa sytuacji wyjątkowych jest w takiej sytuacji nadzwyczaj czasochłonna. Wdrażając rozwiązanie Shippeo w zakresie widoczności transportu w czasie rzeczywistym, dążymy do usprawnienia naszych operacji logistycznych, jednocześnie poprawiając terminowość dostaw do naszych klientów – wyjaśnia.

Widoczność w czasie rzeczywistym sieci transportowej Coca-Cola HBC zapewniana przez Shippeo pozwoli firmie na dalszą poprawę wydajności logistyki – zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej – dzięki usprawnieniu współpracy z przewoźnikami.

– Platforma Shippeo wykorzystuje uczenie maszynowe do obliczania dokładnych ETA [estimated time of arrival – szacowany czas dostawy – red.] i innych statusów dostaw, które są automatycznie przekazywane w czasie rzeczywistym między naszymi dostawcami i klientami – kontynuuje Radu. – Zapewnia w ten sposób pełną przejrzystość oraz ograniczaj ilość połączeń, e-maili i innych działań back office. Dzięki temu nasze zespoły ds. administracyjnych mogą się skupić na aktywnościach o większej wartości dodanej i zarządzaniu wyjątkami – dodaje.

Wdrożenie tego rozwiązania ma podnieść poziom usług przy jednoczesnym obniżeniu kosztów transportu. Skrócony zostanie czas oczekiwania, wzrośnie elastyczność, a planowanie zasobów zbędzie łatwiejsze.

– Chcieliśmy zwiększyć zakres naszych działań zorientowanych na klienta poprzez znaczącą poprawę w widoczności łańcucha dostaw. Po dokładnej ocenie rozwiązań dostępnych na rynku doszliśmy do wniosku, że Shippeo będzie dobrze nadawać się do tego celu – mówi Antonio Ventriglia, dyrektor logistyki Grupy. – Platforma Shippeo zapewnia zarówno elastyczność, jak i spełnia nasze wyjątkowe potrzeby. Płynna integracja z SAP i naszymi istniejącymi systemami była również ważnym czynnikiem przy podejmowaniu ostatecznej decyzji, ponieważ chcieliśmy ograniczyć czynności wykonywane ręcznie – tłumaczy.

Zakończyła się pierwsza faza implementacji projektu w którym uczestniczy już ponad 60 przewoźników i powiązanych partnerów w Austrii, Rumunii, Polsce, Grecji, na Węgrzech i we Włoszech. Wskaźnik śledzenia osiągnął planowany próg i już teraz firma wykorzystuje analizę danych do poprawy poziomu usług i monitorowania wzrostu produktywności. Wdrożenie projektu będzie kontynuowane przez cały rok 2021 r. i obejmie Bułgarię, Czechy, Słowację, Irlandię, Irlandię Północną, Szwajcarię i Ukrainę, a następnie będzie rozszerzana na kolejne kraje w 2022 r.

Shippeo, specjalista w zakresie widoczności transportów w czasie rzeczywistym pomaga największym spedytorom i dostawcom usług logistycznych wspierać działania transportowe.

Magdalena Weiss 3171 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.