Alibaba zalicza stratę

To pierwszy od ośmiu lat kwartał chińskiego giganta internetowego, w którym odnotował on stratę. Winna jest wysoka grzywna nałożona na Alibabę przez władze.

W czwartym kwartale roku finansowego Alibaba zaskoczył inwestorów dobrymi wynikami sprzedaży. Ale miliardy grzywny, które firma otrzymała od organów antymonopolowych, odbiły się na wynikach grupy mimo wzrostu przychodów.

W ciągu trzech miesięcy do końca marca przychody Alibaby wzrosły o 64% rok do roku do poziomu 187,4 mld juanów, przekraczając oczekiwania analityków. Wynik netto to jednak kwartalna strata w wysokości prawie 5,5 miliarda juanów (około 700 milionów euro) z powodu grzywny w wysokości 2,3 miliarda euro, jaką chińskie organy antymonopolowe (a praktycznie po prostu władze w Pekinie) nałożyły na platformę.

- Po raz pierwszy Alibaba jako spółka publiczna zgłosiła stratę operacyjną - powiedział prezes Alibaby Daniel Zhang. Gdyby nie kara, zysk z działalności operacyjnej właściciela AliExpressu wyniósłby 10,56 miliarda juanów (około 1,34 miliarda euro), co stanowiłoby wzrost o 48% w porównaniu z rokiem poprzednim. W porównaniu z kwartałem sprzed dwóch lat (bez wpływu pandemii), zysk operacyjny wzrósłby o 21%.

Alibaba ma nadzieję, że najnowsze wyniki położą kres problemom firmy z regulatorami. Zaczęły się one, gdy wielomiliardowa oferta publiczna Ant Group, spółki zależnej zajmującej się technologiami finansowymi, została odwołana w listopadzie 2020 roku; miał to być największy debiut świata.

Od tego czasu akcje Alibaby znacznie straciły na wartości, ponieważ organy regulacyjne nadal przyglądały się spółce i sprawdzały praktyki monopolistyczne. Ostatecznie sprawa zakończyła się ogromną grzywną.

W roku fiskalnym 2022 Alibaba spodziewa się sprzedaży na poziomie 930 miliardów juanów (prawie 120 miliardów euro). Oznaczałoby to wzrost o około 29,65% w porównaniu z rokiem poprzednim. Maggie Wu, dyrektor finansowy Alibaya, ogłosiła, że ​​firma zainwestuje „w nowe biznesy i kluczowe obszary strategiczne”.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.