Madej Wróbel. Oferta grillowa

Bogactwo smaków prosto z serca Ślōnska.

Wśród nowości znajdziemy wyndliny zrobione po śląsku: porządnie, z najlepszych składników, doprawione od serca, bo jedzenie ma sprawiać przyjemność i łączyć ludzi. Kiełbasa Ślōnska ze Śląska, fest doprawiona, ze specjalną mieszanką przypraw o wyrazistym akcencie gorczycy i grubo mielonego pieprzu – idealna na grilla, do żuru i na fojera (czyli na ognisko).

Tradycyjne Krupnioki Śląskie, których skład i proces produkcji jest ściśle określony i certyfikowany znakiem „Chronione Oznaczenie Geograficzne”. Polecamy też Kiełbaski śląskie i Kiełbaski białe (95% mięsa z szynki) o czystych składach, certyfikowane znakiem QAFP. Produkty są dostępne w nowych opakowaniach, w tradycyjnym i nowoczesnym kanale dystrybucji.

W sezonie grillowym marka będzie wspierana silną komunikacją w mediach (telewizja, outdoor, social media) oraz w punktach sprzedaży.

Joanna Hamdan 12361 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.