Wiadomo, ile trzeba zapłacić za akcje Pepco

Specjalista od niskich cen Grupa Pepco podała ostateczną cenę akcji, którą zaoferuje inwestorom. Jest sporo niższa od górnej granicy widełek podanych w prospekcie.

Już po 40 zł za sztukę będzie można nabyć akcje Pepco Group w planowanym na ok. 26 maja debiucie na warszawskim parkiecie. Jest to cena daleka od maksymalnej, którą wyznaczono wcześniej na 46 zł.

Pepco Group, właściciel i zarządca sieci wielobranżowych sklepów dyskontowych w Europie, obsługująca ponad 50 mln klientów miesięcznie w ponad 3200 sklepach w 16 krajach, opublikowała już cenę akcji oferowanych w pierwszej ofercie publicznej akcji zwykłych. Biorąc ją pod uwagę, wpływy brutto ze sprzedaży akcji wynieść mają około 3,2 mld zł (0,7 mld euro); przy cenie maksymalnej byłoby to ok. 5,5 mld zł. Kapitalizacja rynkowa całej spółki (wartość wszystkich akcji, nie tylko oferowanych w zapisach) wyniesie ok. 5 mld złotych.

- W dolnej granicy widełek cenowych, czyli przy cenie 38 zł za akcję, oferta powinna się cieszyć dużym zainteresowaniem inwestorów. Wycena przy tym poziomie jest racjonalna. To daje 10xEBITDA na 2022 rok, czyli z pewnym, niedużym dyskontem w stosunku do LPP czy CCC - powiedział PAP Biznes 13 maja, gdy cena ostateczna nie była jeszcze znana, szef Quercus TFI Sebastian Buczek, komentując prospekt i nadchodzące zapisy.

Przypomnijmy, że gdy w październiku ub.r. na GPW debiutowało Allegro, co było największym do tamtej pory debiutem w historii GPW, wyznaczyło w ofercie cenę maksymalną, wynoszącą 43 zł. Analitycy komentowali wówczas, że jest to cena bardzo wysoka, a i tak kurs akcji na debiucie i w kolejnych dniach poszybował w górę, sięgając pod koniec października niemal stu złotych. Potem jednak zaczęła się przecena i na zakończeniu sesji 13 maja akcje Allegro kosztowały tylko 51,23 zł, o niemal 46% mniej niż na szczycie.

W ofercie Pepco inwestorom indywidualnym przydzielonych zostanie 2,5 mln akcji sprzedawanych, czyli zaledwie 3,1% oferty, zaś inwestorom instytucjonalnym przypadnie 77,9 mln akcji. Pepco chce uplasować prawie 80,4 mln papierów. Liczba ta może zostać zwiększona w ramach opcji dodatkowego przydziału do maksymalnie nieco ponad 92,4 mln.

Równolegle główny akcjonariusz sprzedający zaoferował w ofercie publicznej niewymagającej sporządzenia prospektu dodatkowe 23,1 akcji wybranym instytucjom, z czego uzyska dodatkowe 0,9 mld zł.

Łącznie w wolnym obrocie znajdą się akcje reprezentujące 20,1% kapitału zakładowego Pepco Group.

- Z dumą zmierzamy na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, przeprowadzając największą ofertę publiczną akcji w tym roku, dołączając jednocześnie do grona największych spółek notowanych w Warszawie - komentuje Andy Bond, dyrektor generalny Grupy Pepco. - Cieszymy się z dużego zainteresowania i wsparcia ze strony szerokiego grona renomowanych inwestorów polskich i międzynarodowych oraz z dużego popytu ze strony inwestorów indywidualnych. Wszyscy oni docenili nasze dotychczasowe osiągnięcia finansowe i wyraźnie nakreśloną wizję długoterminowego wzrostu. Rozwój naszej Grupy i sieci sklepów możemy z łatwością finansować z osiąganych przez nas przepływów pieniężnych - zapewnia.
 
W okresie ostatnich trzech lat obrotowych, do 30 września 2020 r., Grupa Pepco otwierała ponad 300 sklepów rocznie. Biorąc pod uwagę sukces Dealz w Polsce i Hiszpanii, począwszy od roku obrotowego 2021 celem Grupy jest otwierać co najmniej 70 sklepów tej marki rocznie. Grupa ma jasną, charakteryzującą się niskim poziomem ryzyka strategię ekspansji sieci sklepów i zamierza w średnim terminie jeszcze ją przyspieszyć, zarówno na rynkach, na których jest już obecna, jak i w nowych regionach. Sukces, jaki przyniosło wejście na rynki Włoch i Serbii potwierdza, że model działalności przyjęty przez Grupę jest właściwy.

Magdalena Weiss 3169 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.