Fort Wola powróci do życia

Nieczynne od czterech lat centrum handlowe Fort Wola wybudowane 20 lat temu na granicy Woli i Bemowa w Warszawie zostanie wyremontowane i przywrócone mieszkańcom.

Na zdjęciu: Auchan był ostatnim spożywczym najemcą Fortu Wola; działał w nim tylko rok

O planach właściciela centrum firmy Mayland Real Estate pisze "Gazeta Wyborcza".

- Planujemy ponowne otwarcie Fortu Wola w nowej, odświeżonej formule. Nie wymaga to przebudowy czy ingerencji w konstrukcje. Zmiany nastąpią natomiast w kwestii aranżacji i oferty samego centrum. Zostanie mocno odświeżone i dostosowane do obecnych trendów - mówi Agata Uszyńska z firmy Mayland Real Estate.

Fort Wola uruchomiono w 2001 r. Głównym najemcą spożywczym był w niej początkowo hipermarket Géant francuskiej Grupy Casino, która jednak w 2006 r. opuściła Polskę i sprzedała swoje hipermarkety niemieckiej Grupie Metro, która prowadziła w niej swoją sieć hipermarketów Real. Niemcy po 10 latach sprzedali ją jednak znowu Francuzom, tym razem z Auchan. Jednak zdążyło ono podziałać w nowym miejscu zaledwie rok - przestarzała formuła Fortu Wola w porównaniu z innymi, nowszymi i bardziej nowoczesnymi galeriami handlowymi spowodowała, że centrum to zaczęło tracić klientów.

W międzyczasie po drugiej stronie ulicy Połczyńskiej, przy której zlokalizowany jest obiekt wyrosły osiedla mieszkaniowe, które mogą zapewnić najemcom klientów. Zamknięcie dwóch położonych w pobliżu hipermarketów Tesco (przy Połczyńskiej i Górczewskiej) spowodowało, że właściciel Fortu Wola ponownie pomyślał o remoncie. Wzrosła bowiem liczba zapytań ze strony najemców, którzy po wyprowadzce Brytyjczyków narzekali na mały ruch (oba te sklepy mają format hipermarketów i pochodzą z pierwszej fali inwestycji zagranicznych koncernów handlowych w Polsce, nie zostały więc kupione przez Netto).

Obiekt przy Połczyńskiej kupił Leroy Merlin, mieszkańcy stracili więc duży obiekt spożywczy. Ten sam detalista przymierza się także podobno do zakupu obiektu przy ul. Górczewskiej.

Mayland zapewnia, że w Forcie Wola taki najemca będzie. Ma się tam znaleźć także sklep meblowy, choć już wiadomo, że nie będzie to IKEA, która chciała rozbudować i zająć budynek w 2017 r. Jednak na skutek przeszkód w postaci różnych właścicieli gruntu (miasto, Skarb Państwa, Polski Holding Obronny) do tej inwestycji nie doszło, a słynny szwedzki szyld zawisł w Blue City w Alejach Jerozolimskich, gdzie wynajmuje dwukondygnacyjny lokal i prowadzi miejski koncept sklepu z wybranym asortymentem. Według zapewnień przedstawicieli IKE-i, cytowanych w licznych mediach, nie zamierza ona wracać do pomysłu adaptacji Fortu Wola.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 3169 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.